Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lipcu o 4,2 proc. w ujęciu rocznym – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). To mniej, niż spodziewali się analitycy.
Produkcja (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w sektorze wzrosła w lipcu 4,2 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym odnotowano natomiast spadek – o 6,3 procent.
Odczyt za lipiec jest sporo niższy, niż szacował rynek. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 6,2 proc. wzrostu w ujęciu rocznym.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 7,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
Porównanie danych z wieloletnim trendem prezentują ekonomiści mBanku:
W przypadku produkcji budowlano-montażowej obserwujemy oscylacje wygasające (lewy wykres). To oznacza, że zygzakowanie w dół zamieniło się chwilowo w bardziej monotoniczny spadek. Dołki jeszcze daleko przed nami, bo fundamentów pod poprawę sytuacji brak. pic.twitter.com/7VYT54Z0vT
— mBank Research (@mbank_research) August 22, 2022
Wskazują oni, że na razie brak jest perspektyw na zmianę trendu spadkowego w branży.
Mieszkania w budowie
Znacząco spadła natomiast liczba nowo rozpoczętych budów lokali mieszkalnych. W lipcu wyniosła ona blisko 16,3 tysięcy. To spadek o 37 proc. rok do roku i o 32,2 proc. w ujęciu miesięcznym.
W grupie deweloperów odnotowano jeszcze większy spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Wyniósł on 44,1 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym zanotowano spadek o 46,6 proc. – podał GUS.
Od początku roku do końca lipca 2022 roku rozpoczęto budowę 136 tys. mieszkań. To o ponad jedną piątą mniej, niż przed rokiem.
Deweloperzy rozpoczęli budowę 79,9 tys. mieszkań (o 22,1 proc. mniej), a inwestorzy indywidualni 54,0 tys. (o 16,6 proc. mniej).
Szacuje się, że na koniec lipca 2022 roku w budowie pozostawało 880,3 tys. mieszkań. To nieznacznie (o 0,7 proc.) więcej niż w analogicznym miesiącu 2021 roku – podał urząd.