Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 2 proc. w lipcu 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,2 proc.
– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2022 r. była o 0,1 proc. niższa w porównaniu z czerwcem br. – podał urząd.
Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w lipcu była wyższa niż przed rokiem o 18,4 proc. i wyższa o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca.
W lipcu 2022 r. wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki z grup: ‚tekstylia, odzież, obuwie’ (o 13,3 proc.), ‚pozostałe” (o 10,5 proc.), ‚farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny’ (o 10,2 proc.) oraz ‚żywność, napoje i wyroby tytoniowe’ (o 5,4 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży wykazały podmioty handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 15,1 proc.) – wynika z informacji opublikowanych przez GUS.
Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w lipcu w ujęciu rocznym (ceny stałe)
Dane przedstawione przez GUS nie zaskoczyły jednak analityków. Rynek spodziewał się tendencji spadkowej w tym miesiącu.
🇵🇱 Po piątkowym trzęsieniu ziemi związanych z danymi o wynagrodzeniach, dziś obyło się bez niespodzianek. Sprzedaż detaliczna (realnie) spowolniła z 3,2% do 2,0%, budowlanka z 5,9% do 4,2%. Miało zwalniać – zwalnia. Trajektoria gospodarki jest zgodna z oczekiwaniami: spadkowa.
— mBank Research (@mbank_research) August 22, 2022
Ekonomiści z Banku BNP Paribas zwracają uwagę na stygnący popyt na artykuły RTV, AGD i meble.
Sprzedaż detaliczna w Polsce zwiększyła się w lipcu o 2% r/r a w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0.1% m/m (sa). Widać stygnący popyt na dobra trwałego użytku. Kolejne słabe dane w kategorii meble, rtv, agd. Gospodarka dalej zwalnia po rozczarowującym II kwartale. pic.twitter.com/WmzJ1HdJJM
— BNP Paribas o Rynkach (@BNP_rynki) August 22, 2022
Miliardy złotych nadwyżki w budżetach samorządów. Znamy dane za I półrocze