Szczyt inflacji sięgnie 15,9 proc. rok do roku w III kwartale, przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona do końca 2023 r., prognozują analitycy Credit Agricole Bank Polska.
Bank podtrzymuje prognozę podwyżki stopy referencyjnej do 7,75 proc. w IV kw. br. i tym samym zakończenia cyklu zacieśniania pieniężnego.
– W naszym scenariuszu założyliśmy, że czas obowiązywania tarczy antyinflacyjnej zostanie wydłużony do końca 2023 r. Jeśli tarcza zostałaby wygaszona wcześniej, to zgodnie z naszymi szacunkami inflacja ukształtowałaby się w okolicach 10 proc. średniorocznie w 2023 r. Uważamy, że rząd będzie chciał uniknąć materializacji takiego scenariusza, biorąc pod uwagę wybory parlamentarne zaplanowane na 2023 r. – czytamy w „Makromapie” Credit Agricole Bank Polska.
Ekonomiści spodziewają się, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wyniosą 14,3 proc. w 2022 r. wobec 3,2 proc. w 2021 r. oraz 9,7 proc. w 2023 r.
– Oczekujemy, że stopy procentowe zostaną podniesione o 75 pb w tym tygodniu i o kolejne 50 pb we wrześniu i październiku, a tym samym stopa referencyjna osiągnie poziom 7,75 proc. w IV kw. br., a cykl zacieśniania polityki pieniężnej zostanie zakończony – czytamy dalej.
Credit Agricole Bank Polska oczekuje, że kurs EURPLN wyniesie 4,62 na koniec br. i 4,55 na koniec 2023 r.
Podkreślono, że kluczowe dla kursu złotego będzie zaplanowana na środę publikacja „minutes” z czerwcowego posiedzenia FOMC.
– W przypadku realizacji naszej prognozy, posiedzenie RPP nie będzie miało istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Niemniej w przypadku mniejszej skali podwyżki niż 75 pb możemy mieć do czynienia z jego osłabieniem – napisano także.
Bank podkreślił, że wojna na Ukrainie i związana z nią podwyższona awersja do ryzyka w regionie pozostaje istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego.
Inflacja nie zwalnia tempa, jest najwyższa od ćwierćwiecza. Ceny paliw głównym powodem