Większość ankietowanych ukraińskich uchodźców nie przystosowała się do życia w krajach tymczasowego pobytu, dlatego zamierzają wrócić do ojczyzny. Najmniej skłonni do powrotu na Ukrainę są rodzice niepełnoletnich dzieci.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez ukraińską firmę Gradus Research ujawnia, że rodzice niepełnoletnich dzieci są najmniej skłonni do powrotu na Ukrainę spośród wszystkich grup uchodźców wojennych. Badanie, zrealizowane w maju 2024 roku, analizuje postawy migracyjne Ukraińców zarówno w kraju, jak i za granicą.
Według raportu, 48 proc. respondentów z dziećmi poniżej 18. roku życia rozważa możliwość pozostania za granicą na stałe. To znacznie więcej niż w przypadku osób bezdzietnych (31 proc.) lub tych, których dzieci są już dorosłe (30 proc.).
– Chęć zapewnienia dzieciom jasnej wizji przyszłości w coraz większym stopniu kształtuje zamiary migracyjne Ukraińców – komentuje socjolożka Jewgienia Blizniuk, dyrektor Gradus Research.
Badanie wykazało, że 65 proc. respondentów czuje się spokojnie o bezpieczeństwo swoich dzieci za granicą, co stanowi kluczowy czynnik zniechęcający do powrotu. Ponadto 58 proc. ankietowanych wskazało na niepewność co do przyszłości dzieci jako jeden z głównych powodów ewentualnej decyzji o pozostaniu poza Ukrainą.
Ukraińcy chcą wracać…
Jednak większość ukraińskich migrantów – bo aż 64 proc. – deklaruje chęć powrotu do ojczyzny, głównie dlatego, że nie przystosowali się do życia w krajach tymczasowego pobytu. Właśnie czynnik adaptacyjny podkreśla aż 55 proc. respondentów.
Badanie ujawnia również, że 23 proc. respondentów doświadczyło agresywnych zachowań ze strony mieszkańców krajów tymczasowego pobytu, co może wpływać na decyzje o ewentualnym powrocie.
Najchętniej wracają ci migranci, którzy pracują zdalnie dla ukraińskich firm (70 proc.) lub są czasowo bezrobotni (68 proc.). Natomiast najbardziej skłonni do ponownej emigracji w przypadku pogorszenia się sytuacji w kraju są mieszkańcy Kijowa (59 proc.) oraz wschodnich regionów Ukrainy (52 proc.).
…ale nie wiedzą, kiedy
Nie wiadomo, jak długo jeszcze Ukraińcy pozostaną w naszym kraju i będą zasilać rynek pracy. Większość pytanych (62 proc.) nie jest w stanie podać konkretnych dat planowanego powrotu do ojczyzny.
– Niepewność wynika z charakteru wojny. Oczekuje się, że zarówno Ukraińcy w kraju, jak i ci za granicą, będą mieli trudności z jasnym określeniem planów dotyczących ewentualnej relokacji lub powrotu – mówi Jewgienia Blizniuk.
Wyniki badania sugerują, że władze ukraińskie oraz organizacje międzynarodowe powinny zwrócić szczególną uwagę na potrzeby rodzin z dziećmi, zarówno w kontekście zachęt do powrotu, jak i wsparcia dla tych, którzy zdecydują się pozostać za granicą.
(oprac. KatMok)
Warto przeczytać:
- Tyle pieniędzy wydają Ukraińcy mieszkający w Polsce. Kwota może zaskoczyć
- Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? W najgorszym przypadku czterokrotnie więcej niż w swoim kraju
- Cudzoziemcy chętnie zakładają firmy w Polsce. I nie są to tylko Ukraińcy
- Przez Polskę tylko przejazdem. Ukraińcy kierują się na zachód i porzucają polski rynek pracy