Strona główna Newsy Varso Tower zostanie niedługo najwyższym budynkiem Polski i UE. A jak wyglądałby na tle najwyższych miast Europy?

Varso Tower zostanie niedługo najwyższym budynkiem Polski i UE. A jak wyglądałby na tle najwyższych miast Europy?

przez Jacek Rosa

Warszawski wieżowiec Varso Tower w momencie ukończenia budowy, które planowane jest na 2021 rok, stanie się najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. W artykule prezentujemy wizualizacje, które dają wyobrażenie o tym, jak Varso Tower prezentowałby się na tle centrów największych europejskich miast.

Kompleks Varso Place powstaje u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II w Warszawie. Inwestorem jest firma HB Reavis, która teren pod budowę zakupiła w 2011 roku od PKP za 171 mln zł.

Generalnym wykonawcą jest spółka Warbud, a za projekt kompleksu odpowiedziane są firmy HRA Architekci i Foster and Partners.

Na zespół biurowców składają się w sumie trzy budynki. W dwóch mniejszych budynkach prace niemal dobiegły już końca – budynek Varso 1 jest już gotowy do użytku, a w Varso 2 trwają prace wykończeniowe.

Tak będzie wyglądać wieżowiec po ukończeniu:

VarsoPlace / shutterstock.com

Varso Place / shutterstock.com

W najwyższym budynku kompleksu – wieży Varso Tower – prace trwają już na 45. piętrze, co oznacza, że budynek zrównuje się obecnie wysokością z wieżowcem Złota 44. Dziewiętnaście pierwszych pięter Varso Tower jest już także pokrytych elewacją.

Zakończenie budowy głównej wieży planowane jest na 2021 rok. Wówczas Varso Tower osiągnie docelową wysokość 310 metrów (230 metrów wysokości samego budynku z 80-metrową iglicą u szczytu) i stanie się najwyższym budynkiem w Polsce i w całej Unii Europejskiej – wyprzedzając nawet słynny londyński wieżowiec The Shard.

Jak będzie prezentować się Varso Tower po ukończeniu budowy na tle warszawskiego Śródmieścia – i jak prezentowałby się na tle drapaczy chmur wielkich europejskich miast? Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji stworzonych przy pomocy Google Earth.


AKTUALIZACJA: w niedzielę 21 lutego zakończył się montaż iglicy na wieżowcu Varso. Tym samym budynek osiągnął 310 metrów i tak wygląda na koniec lutego 2021:

Budowa Varso Tower, luty 2021. Fot. Bokeh00, flickr. (CC BY-NC-SA 2.0)

Budowa Varso Tower, luty 2021. Fot. Bokeh00, flickr. (CC BY-NC-SA 2.0)


Varso Tower na tle Warszawy

Na początek porównanie Varso Tower do innych największych budynków w stolicy Polski. Wieża stanie się najwyższym budynkiem w Warszawie i w Polsce, wyprzedzając położony zaledwie kilkaset metrów dalej Pałac Kultury i Nauki.

PKiN został ukończony w 1955 roku, co oznacza, że palmę pierwszeństwa jako najwyższy budynek w naszym kraju będzie dzierżył najprawdopodobniej przez 66 lat.

Należy pamiętać, że na poniższej grafice położenie Varso Tower zostało zmienione dla lepszego porównania z innymi budynkami znajdującymi się w sąsiedztwie.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

Varso Tower na tle Londynu

Na początek porównanie Varso Tower i centrum Londynu, a przede wszystkim budynku, który warszawska wieża wyprzedzi na liście najwyższych w Unii Europejskiej (zapominając na moment o brexicie).

Varso Tower będzie jednak tylko minimalnie wyższy – po ukończeniu będzie mieć w sumie 310 metrów wysokości w stosunku do 309,6 metra wysokości budynku The Shard.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

Tak z kolei Varso Tower prezentowałby się na tle słynnego londyńskiego kompleksu wieżowców Canary Wharf.

Warto jednak podkreślić, że choć Varso Tower byłoby wyższe od każdego z drapaczy chmur należących do tego zespołu budynków, to największy z nich – One Canada Square (mierzący 235 metrów wysokości) – dysponuje bez porównania większą powierzchnią biurową. Powierzchnia biurowa londyńskiej budowli wynosi aż 120 tys. m. kw., a Varso Tower – ok. 79 tys. m kw.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

Varso Tower na tle Madrytu

Tak mógłby się prezentować budynek Varso Tower na tle centrum Madrytu. Najwyższym wieżowcem stolicy Hiszpanii jest obecnie Torre Caja Madrid (250 metrów wysokości), który otwarto w 2009 roku.

Za projekt najwyższego budynku Madrytu odpowiedzialny był ten sam człowiek, który zaprojektował Varso Tower – sir Norman Foster.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

Varso Tower na tle Paryża

Na kolejnej grafice prezentujemy porównanie wieżowca Varso Tower do zabudowań centrum Paryża. Najwyższym wieżowcem stolicy Francji jest Tour First o wysokości 231 metrów.

Budynek, położony w biznesowej dzielnicy La Défense, powstał już w 1974 roku, jednak od tego czasu przeszedł gruntowną przebudowę, która zakończyła się w 2011 roku.

Jedyną budowlą wyższą od Tour First we Francji jest Wieża Eiffla, mierząca 324 metry wysokości.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

Varso Tower na tle Frankfurtu

Na grafice poniżej przedstawiamy wieżę Varso Tower wkomponowaną w panoramę niemieckiego Frankfurtu. Najwyższym obecnie budynkiem tego miasta jest Commerzbank Tower o wysokości 300 metrów.

Budowa tego wieżowca, który jest także najwyższym drapaczem chmur w całych Niemczech, została ukończona w 1997 roku.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

Varso Tower na tle Wiednia

Na kolejnej grafice możemy podziwiać Varso Tower na tle Wiednia. Najwyższym wieżowcem stolicy Austrii jest DC Tower 1 – ukończony w 2014 roku budynek ma w sumie 250 metrów wysokości.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

Varso Tower na tle Nowego Jorku

Na koniec, nieco niezgodnie z tytułem artykułu, warto pokazać, jak najwyższy budynek Warszawy wyglądałby na tle drapaczy chmur nowojorskiego Manhattanu.

Na pierwszej wizualizacji widzimy porównanie Varso Tower do najwyższego budynku w Nowym Jorku i całych Stanach Zjednoczonych – 1 World Trade Center.

Wieżowiec, który stanął na miejscu dwóch zniszczonych w wyniku ataku terrorystycznego z 2001 roku bliźniaczych wież, ukończony został w 2014 roku i mierzy w sumie 541 metrów.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

Poniżej porównanie do innego ikonicznego wieżowca Nowego Jorku – Empire State Building. Całkowita wysokość tego budynku wynosi aż 443 metry, a należy pamiętać, że jego budowa została ukończona w 1931 roku.

ESB był najwyższym budynkiem Nowego Jorku do 1973 roku i znów po 2001 roku i zniszczeniu wież WTC. Tytuł stracił ponownie dopiero po wybudowaniu 1WTC.

autor: Redzio, źródło: Skyscrapercity.com

>>> Polecamy także: Warszawa na potęgę buduje szklane wieżowce, Nowy Jork ich zakazuje. Czy w dobie zmian klimatu stolica powinna zmienić strategię?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz