13,5 miliarda euro przeznaczy na badania naukowe i innowacyjne rozwiązania w zakresie wyzwań środowiskowych, energetycznych, cyfrowych i geopolitycznych Komisja Europejska w ramach programu „Horyzont Europa”. Pieniądze będą do pozyskania w ciągu najbliższych 2 lat.
Wczoraj przyjęty został harmonogram głównych prac programu na ten okres. W sumie w ramach „Horyzont Europa” na badania i innowacje UE zamierza rozdysponować 95,5 mld euro.
– Przeznaczenie 13,5 mld euro na badania naukowe i innowacje to inwestycja w przyszłość Europy. Pomoże nam zrealizować Zielony Ład, przyspieszyć transformację cyfrową Europy oraz sprawić, że Europa stanie się bardziej odporna i konkurencyjna – skomentowała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE.
Pomysłodawcy programu liczą, że przez szerszy udział naukowców i innowatorów z całej Europy, większej mobilności i dofinansowaniu światowej klasy infrastruktury badawczej ten projekt pomoże stworzyć silniejszy europejski ekosystem badań naukowych i innowacji.
Co ważne, do współpracy KE chce włączyć także badaczy z Ukrainy. Na razie będzie to może gest bardziej symboliczny, ale ważny o tyle, że otwierający ścieżkę do regularnej kooperacji i współfinansowania projektów badawczych z państwa starającego się o akces do UE.
Na co pójdą pieniądze
Klimat i transformacja cyfrowa – to główne sektory, do których ma trafić większość z 13,5 mld euro budżetu programu. Chodzi zwłaszcza o poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przystosowania się do zmiany klimatu – badacze będą mogli aplikować aż o 5,67 mld euro. Na rozwój podstawowych technologii cyfrowych i zachęcanie do ich wykorzystywania w codziennym życiu UE daje 4,5 mld euro. Aby wzmocnić odporność UE, w ramach planu prac wspierana będzie również infrastruktura krytyczna na wypadek zagrożeń fizycznych i cybernetycznych. 1,67 mld euro ma wspomóc rozwój różnorodności biologicznej.
Projekty na 2023
W ramach pięciu misji UE w 2023 r. zainwestowane zostanie ponad 600 mln euro na badania naukowe i innowacje, których celem jest m.in. odbudowa co najmniej 25 tys. km rzek o swobodnym przepływie, wykreowanie 100 miast neutralnych dla klimatu, wdrożenie programów monitorowania gleby. Komisja oczekuje natomiast także, że te programy będą zyskiwać finansowanie także z innych źródeł finansowania.
Pierwsze zaproszenia do składania wniosków zostaną otwarte 7 grudnia 2022 r. 1 grudnia Komisja rozpoczęła największe w historii konsultacje publiczne unijnych programów w zakresie badań naukowych i innowacji w ramach „Horyzont Europa” na lata 2014–2027.
Nowe badania pokazują, że dzikie pożary mogą wpływać na El Niño