Polska i USA pracują nad porozumieniem o współpracy w zakresie technologii 5G – podał Financial Times.

Rozmowy o porozumieniu toczą się w czasie, kiedy administracja Trumpa intensyfikuje wysiłki w celu zwalczania wpływów chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei.

Donald Trump przyjedzie do stolicy Polski w sobotę na trzydniową wizytę, podczas której weźmie udział w ceremonii upamiętniającej rozpoczęcie II wojny światowej 80 lat temu.

Prezydent USA odbędzie również dwustronne spotkania z przedstawicielami polskich władz.

Negocjowana umowa o współpracy 5G opiera się na tzw. „praskich propozycjach”. Dotyczą one sieci 5G i bezpieczeństwa w sieci.

Projekt tekstu dokumentu nie wspomina wprost o Huawei, propozycje z Pragi również. Jednak Huawei nie spełnia kryteriów ustalonych w Pradze.

Waszyngton obawia się, że chińskie służby wywiadowcze mogą używać Huawei do szpiegowania i postrzega ograniczenie roli tej firmy jako element szerszej walki strategicznej z Pekinem i Moskwą.

Anonimowy urzędnik z Polski powiedział dziennikarzom Financial Times, że umowa – której tekst jest wciąż w fazie finalizacji – nie ma na celu nikogo wykluczać, ale że Polska nie chce angażować się we współpracę z firmami, które mogą mieć inne interesy.

„5G będzie zbyt ważne ze względów bezpieczeństwa, aby dać je komuś, komu ufamy nie w pełni” – powiedział urzędnik.

Podczas wizyty w Warszawie Trump ma podpisać memorandum dotyczące wzmocnionej współpracy wojskowej, a także omówić dalszą współpracę energetyczną, zarówno dwustronną, jak i w odniesieniu do Ukrainy.

>>> Czytaj też: Premier z wizytą w Szwecji. Celem wizyty inwestycje w 5G