Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił w poniedziałek rano, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stało się poważnym i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii, pisze The Guardian.

Dzięki nadaniu zagrożeniu koronawirusem takiej rangi, rząd Zjednoczonego Królestwa będzie mógł podjąć poważniejsze kroki w walce z jego rozprzestrzenieniem na terenie kraju.

„Minister zdrowia ogłasza, że występowanie i rozprzestrzenianie nowego koronawirusa stanowi bezpośrednie i poważne zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Rząd podejmie wszystkie dostępne prawem kroki w celu opóźnienia lub zapobiegnięcia jego dalszego szerzenia”.

Analitycy agencji ratingowej Standard&Poor’s szacują, że wskutek epidemii dynamika chińskiego PKB może znacznie spowolnić, nawet o 1,2 pkt. proc. Narażone na spadki są także rynki towarowe, ponieważ Chiny są znaczącym rynkiem zbytu m.in. dla metali bazowych.

W samych Chinach już 908 zmarło a ok. 40 tys. zostało zainfekowanych koronawirusem.

Obawy związane z koronawirusem wywindowały także inflację w Chinach: inflacja cen konsumenckich wyniosła w styczniu o 5,4 proc., czyli najwięcej od 2011 roku, a ceny żywności skoczyły w górę o 20,6 proc.

Według analityków strach skłonił ludzi do gromadzenia żywności, co popycha ceny w górę.

Czytaj także:

>>> Laboratoria pracują nad szczepionką na koronawirusa, ale wprowadzenie jej na rynek potrwa

>>> Chińskie fabryki iPhone’ów planują wznowienie pełnej produkcji na przyszły tydzień