Instytut Kościuszki powołał specgrupę mającą zainteresować zagadnieniami cyberbezpieczeństwa polskie firmy, samorządy oraz administrację publiczną.

W skład grupy #CyberMadeInPoland działającej przy Związku Cyfrowa Polska wchodzą firmy wytwarzające produkty i usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz reprezentanci zajmujących się nim gałęzi biznesu.

Inicjatorzy stworzenia specgrupy zauważają, że polskie instytucje często rezygnują z usług związanych z cyberbezpieczeństwem ze względu na wysokie koszty, nieświadome, że polskie firmy oferują takie usługi na równie wysokim poziomie i w niskich cenach.

„W polskiej branży cyberbezpieczeństwa drzemie ogromny potencjał, który niestety często nie jest wykorzystywany. Chcemy wspólnie wypracować takie rozwiązania, także propozycje legislacyjne, które pozwolą polskim firmom konkurować w tej dziedzinie z zagranicznym biznesem” – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Grupa #CyberMadeInPoland chce działać w obszarze edukacji i budowania świadomości wśród organizacji i decydentów w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Jej przedstawiciele uważają, że wydatki na cyberbezpieczeństwo to nie tylko koszt, ale przede wszystkim inwestycja, ponieważ pozwalają zabezpieczyć cenne dane i urządzenia.

Grupa będzie również pracować nad stworzeniem specjalnego funduszu celowego na ekspansję zagraniczną polskich firm z branży cyberbezpieczeństwa

„Roczna wartość́ rynku cyberbezpieczeństwa na świecie szacowana była w roku 2019 na 115 do nawet 180 miliardów dolarów. Przykład startupów, MŚP czy dużych przedsiębiorstw z grupy #CyberMadeinPoland pokazuje, że firmy znad Wisły również̇ dysponują̨ potencjałem pozwalającym kształtować́ europejski, a nawet globalny rynek cyberbezpieczeństwa. Niezbędne jest jednak systemowe wsparcie” – powiedział Robert Siudak, dyrektor ds. współpracy w Instytucie Kościuszki.