Lundin Mining Corp., kanadyjska firma z branży wydobywczej, potwierdziła przejęcie od rodzimego przedsiębiorstwa Yamana Gold Inc. 100 proc. udziałów w brazylijskiej spółce Mineração Maracá Indústria e Comércio S/A za sumaryczną kwotę ponad 1 mld dol., pisze mining.com.

Tym samym Lundin Mining stało się właścicielem kopalni złota i miedzi Chapada położonej w stanie Goiás w północno-zachodniej Brazylii. Kopalnia to rozpoczęła działalność w 2007 roku, a jej tegoroczne wydobycie szacowane jest na 54 tys. ton miedzi i 100 tys. uncji złota.

W zamian za swoje udziały Yamana Gold otrzyma 800 mln dol. w jednej transzy przy dokonaniu transakcji i około 225 mln dol. w ratach rozłożonych na pięć lat.

Lundin Mining liczy na to, że przejęcie pozwoli na wygenerowanie znaczących przychodów i poprawi wskaźnik przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej na akcję, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu wydobycia miedzi w spółce o ponad 25 proc.

Z kolei Peter Marrone, szef Yamana Gold Inc., stwierdził, że sprzedaż przyczyni się do wzrostu zysku netto jego firmy i zwiększy jej płynność finansową.