Współtworzenie rynku przez państwo i przez sektor prywatny to sposób na obecne wyzwania środowiskowe  -powiedziała Mariana Mazzucato, ekonomistka z University College London, w wywiadzie dla MIT Technology Review. 

Green New Deal to zaproponowany w Stanach Zjednoczonych pakiet stymulacyjny dla przemysłu, który inwestuje w technologie i rozwiązania, które pozwolą opanować zmiany klimatyczne oraz takie, które zmniejszają nierówności ekonomiczne.

Pomimo, że koncepcja ma pewne trudności przy wejściu w życie jako obowiązująca strategia przemysłowa, jest szeroko omawiana przez ekonomistów na całym świecie.

Strategia przemysłowa to często magiczne zaklęcie podnoszące ekonomistom ciśnienie krwi. Zazwyczaj kojarzy im się ona bowiem z nieefektywnym pompowaniem pieniędzy w jeden sektor i stąd reakcja alergiczna.

Mazzucato uważa jednak, że Green New Deal jest czymś większym niż klasyczna strategia przemysłowa. Zakłada nie tylko zmianę w jednym sektorze, a w całości przemysłu i usług. Nie chodzi tylko o to, żeby energie wytwarzały odnawialne źródła, ale też o to, aby produkcja odbywała się w sposób etyczny i ekologiczny.

Mazzucato krytykuje podejście współczesnej ekonomii do związku polityków z rynkiem. Wskazuje, że ekonomiści najchętniej widzieliby działania ze strony państwa koncentrujące się jedynie na naprawianiu istniejących błędów.

Jednak jej zdaniem obecne wyzwania środowiskowe wymagają filozofii współtworzenia rynku i jego współposiadania przez państwo i przez sektor prywatny.