Polska firma Crist Offshore zrealizuje kluczowy element farmy wiatrowej BC-Wind na Bałtyku, projektując i budując morską stację elektroenergetyczną dla Ocean Winds. To pierwszy raz, gdy lokalny dostawca z Polski został wybrany jako główny wykonawca infrastruktury Tier 1 na rodzimym morzu.
Crist Offshore, spółka z Grupy Crist, podpisał umowę z Ocean Winds na projektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu farmy wiatrowej BC-Wind na Morzu Bałtyckim – podała spółka.
To pierwszy wybór polskiego dostawcy kluczowej infrastruktury tzw. Tier 1 dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.
– Podpisanie tej umowy to ważny krok potwierdzający kompetencje i gotowość Crist Offshore do realizacji projektów na wymagającym rynku morskiej energetyki wiatrowej. To także ważny moment dla całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej. Współpraca przy tym projekcie pokazuje, że polskie firmy są w stanie skutecznie konkurować ze światowymi liderami i odgrywać kluczową rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii – powiedział Country Manager na Polskę w Ocean Winds Dan Finch, cytowany w komunikacie.
Czytaj także: Elektrownia węglowa może dostać drugie życie. Bełchatów z perspektywą na reaktor jądrowy
Morska stacja elektroenergetyczna (OSS), którą wybuduje Crist Offshore w stoczni w Gdyni, jest obecnie w fazie projektowania. Lokalizacja BC-Wind znajduje się 23 km od polskiego brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Będzie wyposażona we wszystkie podstawowe urządzenia elektryczne na potrzeby projektu. Zakładana waga wynosi około 2 000 ton, a powierzchnia – 90,94 km². Ukończenie budowy planuje się na połowę 2027 roku, a docelowo farma ma osiągnąć moc 390 MV. Co więcej, na farmie znajdzie zatrudnienie ponad 400 specjalistów.
– Współpraca z Ocean Winds jest zwieńczeniem naszej konsekwentnej pracy, którą od kilkunastu lat wykonujemy, wytwarzając konstrukcje dla rynku offshore. Dziś jesteśmy gotowi, aby zrealizować taki projekt od początku do końca. To dowód na to, że zdobyliśmy odpowiednie kompetencje i know-how, które pozwalają nam na kompleksowe działania (…). Cieszymy się, że możemy wyznaczyć nowy standard w sektorze offshore wind, przyczyniając się do rozwoju local contentu, a tym samym polskiej gospodarki i transformacji energetycznej kraju – dodał członek zarządu Crist Offshore Bogusz Pniewski.
Ocean Winds to międzynarodowa spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako wspólne przedsięwzięcie EDP Renewables i ENGIE. Portfolio spółki obecnie obejmuje blisko 19 GW mocy brutto.
Crist Offshore to spółka należąca do Grupy Crist, która dostarcza konstrukcje offshore dla rynku polskiego i europejskiego.
Polecamy również:
- Enea wzbogaciła się o nowe wiatraki. Firma dąży do zwiększenia zielonej energii
- Afryka przyspiesza elektryfikację. Boom na minisieci zasilane słońcem
- PGE stawia na magazyny energii. Spółka przedstawiła plany na najbliższe 10 lat
- Rząd przyjął projekt ustawy wiatrakowej. Oto kluczowe zmiany