Niemiecki kombinat przemysłowy Thyssenkrupp zbuduje linię produkcyjną kwasu azotowego i azotanu amonu na terenie istniejącego włocławskiego zakładu, pisze Chemical Engineering.

Zleceniodawcą jest Anwil – chemiczna spółka-córka giganta paliwowego PKN Orlen. Dzięki inwestycji możliwa będzie produkcja 1265 metrów sześciennych kwasu azotowego i 1200 metrów sześciennych azotanu amonu dziennie.

Do wytworzenia nawozów wykorzystywana będzie opatentowana przez Thyssenkrupp technologia EnviNOx, która redukuje do zera emisję gazów cieplarnianych z procesu produkcyjnego kwasu azotowego.

Szacuje się, że wartość projektu przekracza 100 mln euro. Zamówienie obejmuje m.in. licencje technologiczne i jest realizowane w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction), co oznacza, że w zakres zobowiązań Thyssenkrupp wchodzą wszystkie prace inżynierskie, zamówienie i rozliczenie wszystkich potrzebnych materiałów, a także sama budowa do stanu gotowości do użytkowania.

Inwestycja jest częścią planu rozwojowego Orlenu, który chce rozszerzyć swoją działalność na rynku produkcji nawozów i zwiększyć produkcję zakładów we Włocławku o 50 proc. (do 1,46 mln ton rocznie) do 2022 roku.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.