Marian Banaś, dotychczasowy wiceminister, zastąpił Teresę Czerwińską na stanowisku ministra finansów. Posiadacz czarnego pasa w karate nie chodzi na kompromisy i obce są mu półśrodki.

Według naszych informacji, Marian Banaś wywodzi się z twardego jądra Prawa i Sprawiedliwości.

Współpracownicy porównują go czasem do czołgu lub taranu, podkreślając jego bezkompromisowość.

Podobno na spotkaniach i w relacjach z innymi często lubi uderzyć pięścią w stół i według niektórych może wprowadzić do Ministerstwa Finansów rządy twardej ręki.

Banaś do tej pory pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Finansów, a także szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

Marian Banaś – biografia

Marian Banaś doradzał ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego, a w latach 1992–2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach (m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego). Od listopada 2005 do stycznia 2008 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, od 28 listopada 2005 także szefem Służby Celnej.

Nowy minister finansów jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1980 roku ukończył też studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa i studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego.

W latach 70-tych był jednym z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Na początku lat 80-tych odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w „Solidarności”.

W 1990 r. Marian Banaś odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, został też wyróżniony Medalem „Niezłomnym w Słowie”. W 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Chcesz się o podobnych informacjach dowiadywać jako pierwszy? Zapisz się na nasz newsletter 300SEKUND.

>>> Czytaj także: 21 wykresów pokazujących, jak bardzo zmieniła się Polska przez ostatnie 30 lat