Piotr Walczak zastąpił Mariana Banasia na stanowisku Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wcześniej pełnił funkcję jego zastępcy.

Według naszych informacji nowy szef KAS osobiście nadzoruje wszystkie procesy, które przeprowadza. Był odpowiedzialny m.in. za realizację pakietu paliwowego i przewozowego, dzięki którym wzrosła legalna sprzedaż paliwa. Zmiany legislacyjne oraz koncentracja administracji skarbowej na sektorze paliwowym doprowadziły do tego, że w pierwszym kwartale 2017 r. konsumpcja oleju napędowego wzrosła o 15 proc., zaś sprzedaż hurtowa paliw przez dwóch największych producentów (PKN Orlen i koncern LOTOS) – o ok. 30 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2016 r.

Według analiz Ministerstwa Finansów w efekcie wprowadzenia pakietu paliwowego, a także obowiązującego od 2 września 2016 r. pakietu energetycznego oraz od 18 kwietnia 2017 r. pakietu przewozowego, podmioty posiadające koncesję na obrót paliwami i składające pliki JPK VAT wpłaciły w I półroczu 2017 r. podatek VAT wyższy o około 2,5 mld zł niż w I półroczu 2016 r.

Walczak od 2017 roku pełni funkcję wiceministra w Ministerstwie Finansów. Obecnie sprawuje nadzór nad trzema departamentami: Ceł, Analiz oraz Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej.

Był między innymi obecny podczas otwarcia nowego Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, gdzie kontrolowane są paczki przychodzące z Chin – w tym z popularnego serwisu AliExpress.

Piotr Walczak – biografia

Od 1997 r. związany ze Służbą Celną jako funkcjonariusz realizujący zadania z zakresu kontroli i zwalczania przestępczości. W latach 2007-2012 oraz 2014-2017 zajmował stanowiska kierownicze w Służbie Celnej: zastępcy dyrektora oraz dyrektora w izbach celnych w Łodzi i w Kielcach. W latach 2012-2014 pełnił służbę w Ministerstwie Finansów, w roku 2012 uczestniczył w Międzynarodowej Misji UE/UNDP EUBAM w Mołdawii i na Ukrainie, gdzie był odpowiedzialny za budowę mobilnych Grup Mołdawskiej Służby Celnej.

W 2017 r. był zastępcą szefa Służby Celnej oraz koordynatorem ds. utworzenia Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

Zastępcą Szefa KAS był od 22 marca 2017 r.

Odznaczony srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji, Medalem za Zasługi dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Brązową Odznaką Zasłużony dla Służby Celnej.

11 maja 2018 r. został mianowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej.

Chcesz się o podobnych informacjach dowiadywać jako pierwszy? Zapisz się na nasz newsletter 300SEKUND.

>>> Czytaj także: “Pancerny Marian” – kim jest Marian Banaś, nowy minister finansów?