Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oznajmił, że Polska zobowiązała się do budowy infrastruktury dla dodatkowego tysiąca amerykańskich żołnierzy na swoim terytorium, pisze Financial Times.

Polski rząd sfinansuje to przedsięwzięcie bez żadnych kosztów dla Stanów Zjednoczonych” – dodał amerykański prezydent.

Trump wygłosił te stwierdzenia podczas konferencji prasowej z udziałem polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który wraz z żoną od środy przebywa na wizycie zagranicznej w Waszyngtonie.

Amerykańscy żołnierze mieliby zostać przeniesieni do Polski z Niemiec lub z innego państwa w Europie.

Niemcy, podobnie jak wiele innych państw członkowskich sojuszu NATO, są krytykowane za niespełnianie zobowiązań dotyczących progu wydatków na zbrojenia w wysokości dwóch procent PKB.

Z kolei wysłanie do Europy dodatkowego kontyngentu ze Stanów Zjednoczonych zdaniem Trumpa nie jest rozważaną opcją.

Prezydent Andrzej Duda obiecał, że Polska przeznaczy na budowę odpowiedniej infrastruktury 2 mld dol.

Mam nadzieję, że razem zbudujemy w Polsce Fort Trump” – powiedział Duda.

W odpowiedzi prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził, że decyzja dotycząca nazwy instalacji wojskowych leży po stronie polskiej, a ewentualne przyjęcie określenia „Fort Trump” mogłoby potencjalnie narazić samego Donalda Trumpa na prześmiewczą krytykę.

Pomimo starań ze strony polskiej, prezydent Trump nie zagwarantował podczas środowej konferencji, że nowe siły wysłane do Polski będą pełniły rolę stałego kontyngentu.

W tej chwili w Polsce przebywa 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy działają w systemie rotacyjnym.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

CZYTAJ TAKŻE:

>>> Co, jeśli nie Facebook? Tak wyglądają dziś alternatywne media społecznościowe

>>> Deutsche Bank wysyła ostrzeżenia do klientów – zablokuje konta, jeśli nie dostarczą dokumentów potwierdzających ich tożsamość

>>> Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny wycofuje się z inwestycji w energetykę węglową