Południowoafrykańscy inwestorzy w nieruchomości najwięcej inwestują w rynek nieruchomości w Polsce, wynika z najnowszego raportu Real Capital Analytics, pisze MoneyWeb.

Zgodnie z wynikami raportu opublikowanego przez amerykańską firmę zajmującą się analizami na rynku nieruchomości komercyjnych, 30 proc. ze wszystkich środków inwestowanych w nieruchomości przez podmioty z Republiki Południowej Afryki w Europie w 2018 roku trafiło właśnie do Polski.

Na drugim miejscu pod tym względem na kontynencie znajduje się Wielka Brytania, w której podmioty z RPA zainwestowały 17 proc. ogółu środków ulokowanych w nieruchomości w Europie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że inwestorzy z Afryki Południowej w 2018 roku nie inwestowali zagranicą nigdzie poza Starym Kontynentem.

To oznacza, że z puli 4,9 mld dol. pochodzących z RPA i zainwestowanych w nieruchomości poza tym krajem, ok. 1,47 mld trafiło do kraju nad Wisłą.

Co ciekawe, wartość inwestycji zagranicznych aż czterokrotnie przekroczyła wartość inwestycji dokonanych na terytorium RPA.

Inwestorzy z RPA wolą zagranicę

Przedsiębiorcy z tego kraju coraz częściej wolą angażować kapitał w projekty zagraniczne niż krajowe.

Przyczyną tego stanu rzeczy ma być m.in. słaba sytuacja gospodarcza Afryki Południowej – wzrost gospodarczy w roku 2019 ma wynieść jedynie między 0,6 a 1 proc.

W Polsce o inwestycjach z RPA głośno jest już od kilku lat. Właśnie w 2018 roku największy w naszym kraju właściciel centrów handlowych – firma Echo Prime Properties (EPP), której większościowym akcjonariuszem jest południowoafrykański fundusz Redefine Properties – rozpoczął przejęcie 12 centrów handlowych M1 za sumę ok. 360 mln euro.

Oprócz tego, EPP ma w portfolio 19 projektów komercyjnych, 6 biurowców i dwa obiekty wielofunkcyjne, w tym wielki projekt Towarowa 22 autorstwa światowej sławy pracowni architektonicznej BIG.

Redefine Properties weszło w posiadanie 75 proc. udziałów EPP w 2016 roku za cenę ok. 668 mln euro. Wówczas również była to jedna z największych w Polsce inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych.

>>> Grupa banków z UE przeznaczy 10 mld euro na gospodarkę obiegu zamkniętego. Jest wśród nich bank z Polski

>>> Europa zdobywa Amerykę od morza. Farmy wiatrowe dostarczą energii północno-wschodniemu wybrzeżu