Koreański koncern motoryzacyjny Hyundai ogłosił, że do produkcji trafi pierwszy model samochodu, który będzie wyposażony w panele słoneczne.

Umieszczony na dachu solarny system ładowania będzie dostarczał energię elektryczną do baterii hybrydowego modelu podczas jazdy w ilości wystarczającej do jej naładowania w stopniu od 30 do 60 proc w skali doby.

Przy czasie ładowania wynoszącym sześć godzin dziennie zastosowanie paneli słonecznych ma umożliwić pojazdowi pokonanie dodatkowych 1,3 tys. km rocznie.

System ma być zainstalowany w nowym Hyundaiu Sonata Hybrid i będzie wspomagał umieszczone w pojeździe baterie w celu zwiększenia efektywności i ograniczenia emisji spalin.

„Ta technologia pozwala naszym klientom aktywnie radzić sobie z problemem emisji. W przyszłości zamierzamy rozszerzyć skalę wykorzystywania tego systemu także na pojazdy zasilane tylko silnikami spalinowymi” – stwierdził wiceprezes Hyundaia Heui Won Yang.

Koreański koncern prawdopodobnie zamierza także umieszczać podobne systemy w pojazdach zasilanych wyłącznie energią elektryczną.

Nowy Sonata Hybrid z panelami słonecznymi ma trafić do sprzedaży w Ameryce Północnej i Korei.