LogicAI, polski startup zajmujący się rozwojem zastosowań sztucznej inteligencji i machine learningu, dzięki zwycięstwu w konkursie GovTech Polska realizuje kontrakt na stworzenie systemu, który zapobiegnie upcodingowi w określaniu stawek procedur medycznych.

Firma LogicAI została stworzona przez dwoje współzałożycieli – Marię Parysz i Pawła Jankiewicza – w lutym 2018 roku. Mimo, że jest stosunkowo młoda, ma już w swym portfolio kontrakty ze zleceniodawcami z całego świata.

Oferta LogicAI z dziedziny machine learningu obejmuje takie usługi, jak przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów, tworzenie modeli ryzyka, wsparcie systemów e-commerce oraz zrobotyzowana automatyzacja procesów.

Oprócz tego zespół zajmuje się optymalizacją procesów zarządzania relacjami z klientami, wizualizacją i analizą danych w czasie rzeczywistym, doradztwem strategicznym czy tworzeniem rozwiązań w oparciu o systemy sztucznej inteligencji.

Popularyzacja i radzenie sobie z niemożliwymi problemami

LogicAI chce być postrzegana wśród swoich kontrahentów jako przedsiębiorstwo chętne do rozwiązywania skomplikowanych i trudnych problemów.

Polski startup stawia sobie także za cel popularyzację data science. W tym celu LogicAI współorganizuje konferencję Kaggle Days, podczas której uczestnicy – w ramach platformy crowdsouricngowej – mają okazję rozwiązać określone problemy – właśnie z dziedziny data science.

Warszawskie przedsiębiorstwo w ostatnim czasie odniosło wiele sukcesów – wygrało prestiżowy międzynarodowy konkurs RecSys oraz najlepiej rozwiązało zadanie wyznaczone przez Ministerstwo Zdrowia w ramach konkursu organizowanego przez GovTech Polska.

LogicAI wzięło udział w trzech różnych konkursach organizowanych w ramach programu. W każdym z nich przedsiębiorstwo awansowało do kolejnego etapu. W jednym – organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia – warszawski startup odniósł zwycięstwo.

Luka w systemie usług medycznych do naprawienia

GovTech Polska to zespół powołany przez Prezesa Rady Ministrów wiosną 2018 roku.

Jego celem jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla sektora publicznego oraz wsparcie procesu jej cyfryzacji przez usprawnienie pozyskiwania przez nią usług ICT.

Program dąży do zdywersyfikowania oferty produktów ICT dla administracji przez aktywizację start-upów i przedsiębiorstw z sektora MSP w ubieganiu się o rządowe kontrakty.

Głównym narzędziem realizacji zadań programu GovTech Polska jest organizacja konkursów prowadzonych jest w formule wyzwaniowej (challenge-driven), nieograniczającej inwencji przedsiębiorców.

Po wygranym konkursie, zarówno zwycięskie rozwiązanie, jak i jego wdrożenie, stają się przedmiotem zamówienia publicznego.

Wyzwanie, z którym najlepiej poradziło sobie LogicAI polegało na opracowaniu rozwiązania problemu upcodingu w wykazywaniu stawek procedur medycznych.

Każda procedura wykonywana przez lekarza lub innego dostawcę opieki zdrowotnej ma przypisany kod, który pozwala im wystawić rachunek za ubezpieczenie.

Różne kody odpowiadają innym procedurom, a więc mogą mieć wyższe lub niższe koszty. Tak długo, jak dostawca używa poprawnego kodu, jest on opłacony w oparciu o realnie wykonane usługi i procedury.

Upcoding polega w tym przypadku na wykazaniu stawek wyższych niż koszty usług faktycznie wykonanych w rozliczeniu usług medycznych.

Jest to niedozwolona praktyka stosowana przez dostawców, którzy próbują nadużywać luk w systemie, aby otrzymać więcej pieniędzy niż wynegocjowali.

Skutkuje wzrostem kosztów dla indywidualnych pacjentów i może nawet negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Podawanie nieprawdziwych informacji na temat dokumentacji medycznej może bowiem wpłynąć na przyszłą zdolność pacjentów do ubezpieczenia.

LogicAI zdołało zaprojektować system zdolny do wykrywania tych nadużyć. W swojej pracy nad rozwiązaniem zespół firmy skupił się na skutecznym określeniu, dlaczego dany przypadek był podejrzany. Uzasadnienia przedstawiane przez LogicAI były także konsultowane z zespołami ekspertów.

„W konkursach GovTech Polska warto wziąć udział, ze względu na jego wyjątkową formę – dzięki zwycięstwu w wyzwaniu Ministerstwa Zdrowia zostaliśmy bezpośrednio zaproszeni do negocjacji kontraktu. To wyjątkowa szansa dla tak młodej firmy, która w innych okolicznościach nie mogłaby liczyć na zawarcie podobnej umowy” – powiedział współzałożyciel LogicAI Paweł Jankiewicz w rozmowie z 300Gospodarką.

“Wyzwania są bardzo ciekawą inicjatywą – zadania, które rozwiązują uczestnicy są interesujące same w sobie. Warto, aby w przyszłości jeszcze bardziej postawiono na merytoryczną stronę programu, a także aby wzrosła liczba wyzwań i aby w program zaangażowało się więcej instytucji” – dodaje Jankiewicz.

LogicAI zakończył już negocjacje i podpisał kontrakt na wdrożenie swojego systemu. Na zakończenie prac nad jego działaniem trzeba będzie poczekać do końca 2019 roku.

>>> Czytaj też: Polski startup rusza na podbój rynku ubezpieczeń i pomoże polskim celnikom szukać kontrabandy

 


Jeśli lubisz kreatywne wyzwania i masz analityczne zacięcie, już 13 sierpnia GovTech Polska organizuje pierwszą obywatelską burzę mózgów, gdzie razem z ekspertami możesz popracować nad rozwiązaniami ułatwiającymi proces planowania podróży polską koleją. 

Chcesz wziąć udział w projekcie? Zgłoś swój udział tutaj.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Grupy PKP, a 300Gospodarka jest partnerem medialnym.