Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zainwestuje w obligacje o wartości nawet do 100 mln dol. wyemitowane przez Koleje Ukraińskie, informuje Rail Journal.

Celem dofinansowania jest wsparcie procesu integracji ukraińskiego systemu kolejowego z liniami międzynarodowymi.

Inwestycja EBOR będzie stanowić ok. 17 proc. wartości wszystkich wyemitowanych przez ukraińskiego przewoźnika obligacji. Warte w sumie 600 mln dol. papiery wartościowe będą wystawione na giełdzie Euronext w Dublinie.

Środki pozyskane z ich sprzedaży będą wykorzystane na remonty i przebudowy linii kolejowych, przede wszystkim na odcinkach objętych programem europejskiej sieci transportowej TEN-T (Trans-European Transport Network). Dzięki temu narodowy przewoźnik Ukrainy będzie mógł kontynuować realizację strategicznych planów inwestycyjnych i poprawić swoje wyniki finansowe.

Koleje Ukraińskie administrują siecią połączeń kolejowych o sumarycznej długości 23 tys. km, co czyni ją czternastą najdłuższą siecią na świecie. Firma jest także szóstym największym przewoźnikiem pasażerskim i siódmym największym operatorem kolejowych przewozów towarowych na świecie pod względem objętości transportowanych towarów.

>>> Czytaj też: Polska zapłaci za przeszkolenie 400 audytorów energetycznych na Ukrainie