Do końca września obywatele UE złożyli prawie 1,8 mln wniosków o utrzymanie statusu rezydenta w Wielkiej Brytanii, która – raz szybciej, raz wolniej – zbliża się do wyjścia ze Wspólnoty.

Polacy są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę takich wniosków – podaje, Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), publiczny think tank. Złożyli ich około 20 proc., podczas gdy Rumuni złożyli 16 proc., a Włosi – 11 proc.

Sprawa ma się jednak inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę Polaków mieszkających na Wyspach. Jak zaznacza PIE, obywatele Polski są tam najliczniejszą grupą obcokrajowców od 2007 roku. Wniosek o osiedlenie się w Wielkiej Brytanii złożyło jednak tylko 38 proc. z nich. To bardzo mało w porównaniu z Bułgarami, z których 95 proc. złożyło już taki wniosek.

Polacy są więc w grupie narodowości, które złożyły najmniej wniosków – podobny odsetek jest wśród Finów (32 proc.), Duńczyków (34 proc.), Niemców (38 proc. ) czy Francuzów (39 proc.).

Udział osób, które złożyły wniosek w ramach EU-Settlement Scheme w liczbie osób z danego kraju przebywających w Wielkiej Brytanii (w proc.). Źródło: PIE

Jak zauważa PIE, relatywnie niski udział Polaków wśród osób składających wnioski osiedleńcze może wynikać z różnych przyczyn, a rozważanie powrotu do Polski jest tylko jednym z nich.

Wsród innych mogą być problemy z przedstawieniem odpowiedniej dokumentacji. Żeby złożyć wniosek, należy udowodnić, że przebywa się w Wielkiej Brytanii co najmniej pięć lat. Dokumentem, który to pokaże, może być dowód wynajmu mieszkania, płacenia podatków czy rachunków za prąd.

“Wiele osób może mieć problem z dostarczeniem takich dokumentów, ponieważ pracują w szarej strefie. Poza tym, gdy kilka osób wynajmuje dom lub mieszkanie, to tylko osoba podpisująca umowę jest odnotowana przez władze lokalne jako najemca”, pisze PIE.

Według badań NBP większość Polaków chce zostać w Wielkiej Brytanii – tylko 10 proc. pod koniec 2018 roku było zdecydowanych na wyjazd, a 20 proc. deklarowało, że na pewno nie złoży wniosku o status rezydenta. Prawie 47 proc. stwierdzało, że na pewno złoży wniosek.

Więcej podobnych, krótkich, ale treściwych analiz i artykułów, a także tekstów podsumowujących, o czym pisze światowa prasa, znajdziesz w naszym codziennym darmowym newsletterze 300SEKUND. Możesz zapisać się na niego tutaj (oraz zobaczyć przykładowe wydanie).

>>> Czytaj też: Unia Europejska i Wielka Brytania zawarły porozumienie ws. brexitu