Elon Musk wczoraj wieczorem niespodziewanie pojawił się podczas ceremonii wręczenia „Złotej kierownicy” (Das Goldene Lenkrad) w Berlinie i ogłosił, że w Niemczech powstanie europejska Gigafactory.

Musk powiedział, że fabryka samochodów zostanie zbudowana w pobliżu nowego lotniska Berlin-Brandenburg w Schönefeld, na południe od Berlina.

Według informacji Berliner Morgenpost w pierwszym etapie budowy ma powstać co najmniej 6000 miejsc pracy, a w drugim etapie zatrudnionych zostanie kolejne 4000 pracowników.

Powierzchnia gigafabryki ma zajmować ok. 120 hektarów. Fabryka ma ruszyć pod koniec 2021 r. Tesla zamierza produkować w niej początkowo Model Y, a także ogniwa akumulatorowe i zespoły napędowe.

Tesla od dawna szukała lokalizacji fabryki do produkcji akumulatorów i pojazdów w Europie. Media spekulowały, że gigafactory może powstać w Czechach lub Polsce, następnie Musk ogłosił, że wybierze prawdopodobnie Niemcy.

W samych Niemczech Tesla brała pod uwagę lokalizację w innych niemieckich krajach związkowych, m.in w Saarze i Dolnej Saksonii.

Wybór okolic Berlina jest lekką niespodzianką, jednak za decyzją może przemawiać to, że ta lokalizacja pozwoli Tesli na znalezienie i zatrudnienie odpowiednich specjalistów.

Prawdopodobnie fakt, że koszty pracy w Berlinie są niższe niż np w Niemczech Zachodnich również miał znaczenie.

Ogłoszenia o pracę pojawiły się już na stronie Tesli.

Podczas ceremonii Złotej Kierownicy 2019 przedstawiciele pism Auto Bild oraz Bild am Sonntag po raz kolejny wręczyli nagrody producentom wybranych modeli samochodów. Musk odbierał nagrodę za Teslę Model 3.

>>> Czytaj też: Polska staje się hubem produkcyjnym baterii do pojazdów elektrycznych w Europie. Chiny zaczynają to dostrzegać