Premier Mateusz Morawiecki zaproponował w swoim expose zmianę Konstytucję RP. Chce zawrzeć w niej przepis o prywatności środków w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).

„Oszczędności, które gromadzą Polacy w PPK są w pełni prywatnymi i dziedziczonymi oszczędnościami. Ale jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu (…). Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących tutaj: zmieńmy konstytucję RP tak, aby zagwarantować prywatności i ochronę środków w PPK i na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE)” – powiedział premier.

Premier dodał, że w taki sposób można odzyskać zaufanie obywateli do systemu.

Komentując na gorąco słowa premiera na Twitterze Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju (PFR), zaznaczył, że środki oszczędzane w PPK są „absolutnie prywatne”, ale problemem jest to, że krytycy podnoszą, że są chronione tylko ustawą, którą można zmienić.

„Wzmocnijmy gwarancje konstytucyjną np. poprzez kwalifikowaną większość głosów potrzebną dla zmiany ustaw dotyczących oszczędności emerytalnych” – napisał Borys.

Propozycję skomentowali już na Twitterze niektórzy politycy z ugrupowań opozycyjnych:

Poseł Marcelina Zawisza (Razem):

„PiS chce prywatyzację emerytur wpisać do #Konstytucja. Serio, przed chwilą mówił o tym, że rozwój musi być sprawiedliwy. Zamiast dalej prywatyzować system emerytalny proponuję aby wprowadzić minimalną emeryturę obywatelską 1600 zł. Państwo musi wziąć odpowiedzialność za obywateli”

Poseł Arkadiusz Myrcha (PO)

„Panie Premierze, godność Polaków nie wymaga zmiany konstytucji. Wymaga Premiera, który ich nie okłamuje, a Rządu, który nie zabiera ich ciężko zarobionych pieniędzy”

Poseł Konrad Berkowicz (Konfederacja)

„Uszom nie wierzę! @MorawieckiM właśnie ogłosił PAŃSTWOWY „program prywatnego oszczędzania”!!”

Poseł Magdalena Biejat (Razem):

„Premier #Morawiecki proponuje zmianę #Konstytucja, żeby wpisać do niej #PPK i prywatyzację systemu emerytalnemu. Deklaracje o solidarności społecznej z każdym zdaniem stają się coraz mniej warte.”

Emil Krawczyk (Konfederacja)
„Najrealniejszym zagrożeniem dla prywatnych środków jak PPK czy IKE jest państwo, więc państwowa gwarancja, nawet konstytucyjna nic tu nie zmieni.”
„Mam apel do Premiera Morawieckiego: zamiast zmieniać Konstytucję, zacznijcie wreszcie przestrzegać tej, która obowiązuje.”

>>> Czytaj też: KNF: Niski zwrot z inwestycji może zniechęcać pracowników do PPK