Miasta Europy Środkowo-Wschodniej dominują na liście najszybciej rozwijających się obszarów metropolitalnych w Unii Europejskiej, wynika z raportu CEE Investment Report 2019 „Thriving Metropolitan Cities”.

Spośród 20 miast o najlepszych wynikach 16 znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej, z czego pięć w Polsce: to Wrocław, Warszawa, Szczecin, Gdańsk i Kraków.

Na pierwszym miejscu w rankingu jest stolica Irlandii – Dublin, który stał się jednym z największych magnesów inwestycyjnych, czerpiąc również korzyści z irlandzkiego prawa, które pozwala międzynarodowym firmom na optymalizację podatkową.

Drugie miejsce zajmuje czeska Praga, która odnotowała bardzo szybki wzrost wykształcenia mieszkańców w ostatnich latach.

Na trzecim miejscu jest Wrocław, głównie dzięki znaczącemu wzrostowi produktywności.

Raport obejmuje najważniejsze trendy gospodarcze i biznesowe, które wpływają na rynki biurowe w pięciu krajach: Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Rumunii.

Polskie miasta są także w czołówce wzrostu liczby pasażerów samolotów. Na przykład w ciągu ostatnich pięciu lat Warszawa zanotowała wzrost o 100 proc.

W top 5 znalazły się również Kraków i Wrocław.

Państwa CEE odnotowały ogromny wzrost liczby pasażerów bezpośrednich lotów do Azji Wschodniej – prawie 400 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat, z ok. 83 tysięcy w 2013 r. do prawie 390 tysięcy w 2018 r.

Warszawa, Kraków i Wrocław znajdują się w pierwszej czwórce miast europejskich z największym odsetkiem mieszkańców z wyższym wykształceniem.

Co istotne, Warszawa i Kraków są w pierwszej szóstce miast, w których najłatwiej w Europie można znaleźć dobrą pracę.

Raport zawiera również wykaz tzw. miast Alpha.

Ocenę Alpha otrzymała Warszawa, natomiast ocenę Gamma – Poznań i Kraków.

Miasto Alpha to miasto o globalnym wpływie w dziedzinie ekonomii, polityki i kultury.

Miasta są oceniane przez Globalization and World Rankings Research Institute, który ma siedzibę na wydziale geograficznym Uniwersytetu Loughborough w Leicestershire (Wielka Brytania) i jest uważany za jeden z wiodących ośrodków analitycznych w dziedzinie badań miejskich.

Raport ukazuje, że Warszawa jest regionalnym centrum finansowym i znajduje się w niej znacząca część administracji rządowej.

Jest to najważniejsze miasto regionu CEE z globalnej perspektywy, a zarazem najwyżej ocenione miasto Alpha, o czym świadczy stosunkowo duża liczba połączeń lotniczych – prawie tyle samo, co Berlin, który jest stolicą największej europejskiej gospodarki.

Większość największych światowych banków inwestycyjnych ma centra usług w Warszawie.

>>> Czytaj też: W światowym rankingu dobrobytu Polska wróciła do poziomu z 2009 roku