Lider polskiego sektora bankowego, PKO BP, planuje osiągnięcie ponad pięciu miliardów zysku w 2022 roku i wzrost liczby aplikacji IKO do pięciu milionów – wynika z raportu rocznego banku. 

Rok 2019 PKO BP zakończył z rekordowym zyskiem, który wynikał w dużej mierze ze wzrostu skali biznesu oraz poprawy wyniku na działalności biznesowej.

„Decyzje, które podjęliśmy kilka lat temu, stawiając na cyfryzację, innowacje i rozwój nowoczesnych technologii, procentują w naszych dobrych i powtarzalnych wynikach” – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

W nadchodzących latach największy polski bank nie zamierza zwalniać tempa. Planuje w 2022 roku przekroczyć próg 5 mld zł zysku netto.

To ambitny cel, jednak biorąc pod uwagę dotychczasową dynamikę przyrostu zyskowności banku, możliwy do osiągnięcia.

Największy polski bank, którego aktywa na koniec 2019 roku wyniosły prawie 349 mld zł, zakłada również wzrost liczby aktywnych aplikacji IKO do 5 mln w ciągu najbliższych dwóch lat. Na koniec ubiegłego roku było ich 4,2 mln (wzrost o 34,9 proc. rok do roku).

PKO TFI na koniec 2019 roku miało z kolei 1 541 umów o zarządzanie aktywami w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, co daje mu 40 proc. udziału w rynku PPK wśród przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników.

W 2019 roku liczba klientów indywidualnych PKO BP przekroczyła 8 mln (wzrost o 4 proc. rok do roku). Wszystkich klientów detalicznych (zarówno korporacyjnych jak i prywatnych) PKO BP na koniec roku miał prawie 11 mln.

PKO BP stawia również na innowacyjność. Po ogłoszeniu inwestycji w spółkę Autenti, zajmującą się budową oprogramowania do podpisu elektronicznego, bank zamierza umożliwić klientom potwierdzanie wpłaty i wypłaty gotówki oraz polecenie przelewu podpisem na ekranie dotykowym w 500 oddziałach do czerwca 2020 roku. Obecnie taka możliwość dostępna jest w 56 oddziałach banku.

>>> Czytaj także: PKO Bank Polski udostępnia usługę wirtualnego dysku dla przedsiębiorców we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej