W związku z rozpoczęciem działalności w Chinach Deutsche Bank miał wręczyć chińskiemu prezydentowi łapówkę w postaci kryształowego tygrysa i system nagłaśniający od duńskiego producenta Bang & Olufsen o łącznej wartości 18 tys. dol, pisze The New York Times.

Premier z kolei dostał kryształowego konia o wartości 15 tys. dol. – koń to jego chiński znak zodiaku.

Z kolei synowi premiera sprezentowano wyjazdy na golfa i do Las Vegas o wartości 10. tys. Jeden z najwyższych urzędników w państwowym banku, syn jednego z ojców założycieli Chin, dostał butelkę francuskiego wina o wartości 4 254 dolarów – Château Lafite Rothschild, rocznik 1945 – rok jego urodzenia.

Miliony dolarów miały zostać wypłacone chińskim konsultantom, w tym partnerowi biznesowemu rodziny premiera i firmie, która zapewniła spotkanie prezesa banku z prezydentem.

Ponad 100 krewnych rządzącej elity Partii Komunistycznej wynajęto do pracy w banku, mimo że wielu z nich uważano za niewykwalifikowanych.

To wszystko było częścią strategii Deutsche, aby stać się znaczącym graczem w Chinach, zaimplementowanej ponad 20 lat temu.

Od 2011 roku niemiecki bank jest zaliczany przez Bloomberga do czołówki banków zarządzających pierwszymi ofertami publicznymi (IPO) w Chinach i w innych częściach Azji, poza Japonią.

Jest to kolejny głośny skandal z Deutsche Bankiem w roli głównej. Deutsche brał udział we wszystkich najgłośniejszych aferach ostatnich lat, zaczynając od manipulacji LIBORem, poprzez karuzelę VAT na handlu uprawnieniami do emisji i skandalu Panama Papers, a na praniu pieniędzy w Estonii kończąc.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>> Wykres Dnia: PKO Bank Polski prześcignął Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej

>> Niemiecka policja wkroczyła do 11 banków i instytucji finansowych w związku z aferą Deutsche Banku