Światowa wymiana handlowa zmniejszyła się znacząco we wrześniu, gasząc nadzieje na oddalenie się globalnego spowolnienia gospodarczego, które ciąży na eksporterach – pisze Financial Times.

Wolumen światowego handlu spadł we wrześniu o 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, po 0,5-proc. wzroście w sierpniu, według danych CPB World Trade Monitor.

Spadek we wrześniu wyrównuje zyski osiągnięte w poprzednich dwóch miesiącach, które wzbudziły nadzieję, że najgorsze z zakłóceń spowodowanych globalną wojną handlową minęło.

Wiadomości o negocjacjach między Stanami i Chinami są w najlepszym razie mieszane, a handel pozostaje przygaszony„, powiedział Timme Spakman, ekonomista w banku ING.

W porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku, we wrześniu światowy handel zmniejszył się o 1,1 proc. To czwarty z rzędu spadek w porównaniu rok do roku.

To też najdłuższy okres spadku obrotów w globalnym handlu od czasu kryzysu finansowego w 2009 r.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Polecamy: Jak Polska mogłaby skorzystać na amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej – wywiad z Justinem Yifu Linem, doradcą prezydenta Chin