Pandemia Covid-19 spowodowała odroczenie wielu globalnych spotkań na rzecz ochrony klimatu, bioróżnorodności i polityki klimatycznej. Może wpłynąć nawet na szczyt w Glasgow.

Epidemia koronawirusa dodatkowo obciążyła i tak napięty do granic możliwości grafik międzynarodowych pertraktacji na rzecz ochrony klimatu i bioróżnorodności. Przed szczytem w Glasgow w listopadzie tego roku zaplanowano mnóstwo międzynarodowych spotkań, z których część odroczono przez epidemię.

Rok 2020 będzie decydujący dla przyszłości walki ze zmianami klimatu. To ostatni moment, by państwa opracowały strategie przekształcenia swoich gospodarek zgodnie z wymaganiami porozumienia paryskiego oraz opracowały cele redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych ekologicznych zmian na 2030 i 2050 rok.

Traktat na rzecz oceanów

Organizacja Narodów Zjednoczonych z powodu koronawirusa podjęła decyzję o odroczeniu globalnych rozmów na temat traktatu chroniącego bioróżnorodność mórz i oceanów. Dokument ten znany jest pod angielską nazwą Global Ocean Treaty.

Prace nad traktatem miały trwać od 23 marca do 3 kwietnia, a międzynarodowa umowa miała zostać podpisana w kwietniu.

Jej postanowienia miały chronić około dwóch trzecich oceanów na planecie nie podlegających narodowym jurysdykcjom przed ogrzewaniem wód, zakwaszeniem oceanów, zanieczyszczeniem plastikiem, zanikiem bioróżnorodności, przełowieniem oraz wydobyciem surowców z dna morza.

UN Climate Change

W piątek United Nations Climate Change ogłosiło, że nie odbędą się żadne bezpośrednie spotkania w głównej siedzibie instytucji w Bonn ani nigdzie indziej do końca kwietnia – poinformował portal climatechangenews.

Africa Climate Week

Od 20 do 24 kwietnia w Kampali w Ugandzie miał odbywać się Africa Climate Week.

Szczyt miał pomóc rozwijającym się gospodarkom afrykańskim od razu skierować swój rozwój na zielone tory. Wydarzenie miało pomóc państwom afrykańskim wprowadzić do swoich polityk narzędzia i strategie wymagane przez porozumienie z Paryża z 2015 roku.

Wydarzenie zostało odroczone na czas nieokreślony, choć na pewno jego gospodarzem pozostanie Uganda.

Porozumienie UE – Chiny

Odkąd Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia paryskiego, Unia Europejska dokłada starań, by przeciągnąć na stronę walki o ochronę klimatu jednego z największych światowych emitentów, czyli Chiny – podał climatechangenews.

Jak dotąd związane z wrześniowym szczytem UE i Chin w Niemczech wyjazdy zostały odwołane z powodu wybuchu epidemii. Podróż w celu przygotowania szczytu Ursuli von der Leyen do Pekinu, zaplanowana na koniec miesiąca, stoi pod znakiem zapytania.

COP26 w Glasgow

Spowolnienie globalnych działań na rzecz klimatu może negatywnie wpłynąć na przygotowania do szczytu klimatycznego COP26, który ma odbyć się w listopadzie w Wielkiej Brytanii – informuje Reuters.

“Jesteśmy w środku wielkiej burzy, w której zagrożenia mnożą się we wszystkich kierunkach” – skomentował brytyjski książę Karol.

Głos w tej sprawie zabrał też sir David Attenborough. Wyraził nadzieję, że szczyt w Glasgow wreszcie przyniesie konkretne działania na rzecz walki z przegrzaniem klimatu, o ile jego potencjał nie zostanie zaprzepaszczony przez kryzys związany z koronawirusem – podał news.sky.

Czytaj:

>>>Pandemia koronawirusa spowodowała spadek globalnych emisji. Ale czy czeka nas klimatyczny efekt jo-jo?

>>> Czemu boimy się koronawirusa a równie groźnej destabilizacji klimatu już mniej?