Organizacja Transparency International opublikowała najnowszy wskaźnik postrzegania korupcji na świecie w 2018 roku. Polska utrzymała w nim 36. miejsce i wciąż wyprzedza takie kraje jak Czechy (o dwie pozycje), Słowację (o 21 pozycji) czy Węgry (o 28 pozycji).

Wnioski z tegorocznego raportu nie są optymistyczne: Mimo jasnych punktów na mapie, porażka większości krajów w walce z korupcją przyczynia się do kryzysu demokracji na świecie.

Poniżej interaktywna mapa pokazująca wskaźnik postrzegania korupcji w każdym kraju na świecie: (po kliknięciu na wybrany zobaczysz jego punktację oraz miejsce w rankingu. Możesz przybliżać i oddalać mapę znakami + i – w lewym górnym rogu, a strzałkami na klawiaturze przesuwać w wybranych kierunkach)

 

Transparency International co roku publikuje wskaźnik percepcji korupcji (Corruption Perceptions Index). Pokazuje on postrzeganie danego kraju pod kątem korupcji przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju.

Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0 (największa korupcja). Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej, a najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.