Ile razy zdarzyło się tak, że mimo pomysłu na rozwój, firma nie miała środków finansowych, aby pójść dalej? W Wielkopolsce skala tego problemu może być znacznie mniejsza dzięki Wielkopolskiemu Funduszowi Rozwoju (WFR), który udziela wsparcia finansowego mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.
W efekcie wielkopolskie MŚP mogą konkurować z dużymi podmiotami gospodarczymi, zapewniając bardziej zrównoważony rozwój gospodarczy regionu. Wpisuje się to w strategię rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 r. Zasoby finansowe oferowane przedsiębiorcom są inwestycją w rozwój regionu.
Elastyczne finansowanie dopasowane do potrzeb
WFR proponuje produkty finansowe, do których należą Pożyczka Regionalna, Pożyczka Ekspansja, Pożyczka Miejska oraz Pożyczka Dokończ i Spłać Inwestycję Miejską. Ta pierwsza wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w konkurowaniu z większymi graczami rynkowymi w przetargach. Druga jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy już rozwijają lub dopiero planują ekspansję zagraniczną. Internacjonalizacja wielkopolskich firm przyczynia się do wzmocnienia pozycji tego regionu w polskiej gospodarce. Pożyczka Miejska natomiast wspiera podmioty realizujące przedsięwzięcia inwestycyjne z zakresu rozwoju obszarów miejskich, a Pożyczka Dokończ i Spłać Inwestycję Miejską dedykowana jest podmiotom realizującym inwestycje w ramach WRPO 2014+.
Przy współudziale pośredników finansowych WFR oferuje pożyczkę EKOenergetyczną, która wspiera elektromobilność, efektywność energetyczną i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dzięki Pożyczce Hipotecznej, pożyczkobiorcy mogą nabyć nieruchomości z przeznaczeniem do prowadzenia działalności gospodarczej. Finansowanie kapitału obrotowego związane z prowadzeniem bieżącej działalności gospodarczej umożliwia Pożyczka Obrotowa, dzięki której przedsiębiorcy mogą finansować oprócz kapitału obrotowego także podatek od towarów i usług. Oferta poręczeniowa pomoże w zabezpieczeniu spłaty zaciągniętych zobowiązań inwestycyjnych czy obrotowych. Właśnie brak odpowiedniego zabezpieczenia był jedną z głównych barier w rozwoju wielkopolskich MŚP, z powodu której nie mogły uzyskać funduszy z zewnętrznych źródeł.
„Otrzymywaliśmy wiele zapytań w sprawie finansowania konkretnych przedsięwzięć często związanych z inwestycjami proekologicznymi czy zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy. Dlatego opracowaliśmy produkty finansowe tak, aby ich parametry i preferencyjne warunki rzeczywiście wspierały rozwój wielkopolskich MŚP, a także odpowiadały na potrzeby inwestorów z obszarów miejskich, zwłaszcza tych, które są zagrożone trwałą marginalizacją lub tracą dotychczasowe funkcje społeczno-ekonomiczne, bądź wymagają wsparcia inwestycyjnego w zakresie ochrony środowiska” – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, wiceprezes WFR.
Dzięki WFR pandemia nie zniszczy firm
Pandemia zahamowała rozwój sektora MŚP, który najbardziej potrzebuje finasowania zewnętrznego. Dlatego Wielkopolski Fundusz Rozwoju, współpracując z przedsiębiorcami i instytucjami otoczenia biznesu, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom i uruchomił wsparcie antycovidowe. Poręczenie Interwencyjne – Covid-19 stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązań o charakterze inwestycyjnym i obrotowym. Natomiast Pożyczka Płynnościowa przyczyniła się do utrzymania działalności wielu przedsiębiorstw w okresie pandemii.
Warunkiem otrzymania finansowania zwrotnego jest prowadzenie działalności i realizacja projektu inwestycyjnego na terenie Wielkopolski. Ponadto podmiot musi należeć do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz tego ważne są zdolność do regulowania zobowiązań oraz zabezpieczenie pożyczki.
„Zachęcam do kontaktu z nami podmioty, którym przyszłość regionu, rozwój przedsiębiorczości oraz jakość życia mieszkańców nie są obojętne. Wierzę, że wspólnie jesteśmy w stanie urzeczywistnić wizję zrównoważonego rozwoju Wielkopolski” – dodaje wiceprezes WFR.
Od momentu powstania w październiku 2016 r. Wielkopolski Fundusz Rozwoju wsparł finansowo ponad 2800 przedsiębiorstw na łączną kwotę 721 mln zł. Dzięki elastyczności WFR, z oferowanych środków może skorzystać szerokie grono wielkopolskich przedsiębiorców, a brak dodatkowych kosztów i korzystne oprocentowanie jeszcze bardziej wzmacniają atrakcyjność produktów Spółki.
Nie tylko pieniądze
Ale WFR nie zajmuje się jedynie udzielaniem wsparcia finansowego. Organizuje także cykliczne konferencje „Doing business in…” oraz „Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie”, na których poruszane są tematy bieżącej sytuacji gospodarczej i możliwości prowadzenia działalności w prezentowanym kraju. Specjaliści WFR przygotowują także materiały i publikacje dla obecnych i przyszłych eksporterów, które podpowiadają jak wybrać korzystny kierunek ekspansji zagranicznej.
WFR organizuje także spotkania wraz z jednostkami samorządu terytorialnego „Wielkopolska Konkurencyjna – możliwości rozwoju przedsiębiorstw z sektora MŚP”. W ten sposób zachęca inwestorów do aktywności na terenie tego regionu, co stymuluje wzrost gospodarczy i pomaga firmom rozszerzać swoją działalność. Z kolei cykl webinariów „Wsparcie finansowe dla wielkopolskich przedsiębiorców z sektora MŚP” ma na celu jak najszersze informowanie o możliwościach wsparcia finansowego dla wielkopolskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców.