Intel Corporation zainwestuje ok. 20 mld zł w zakład integracji i testowania półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem. To największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy oraz największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna (BIZ) w historii Polski.
To największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy oraz największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna (BIZ) w historii Polski – podkreśla Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP).
Czytaj także: Fatalne uzależnienie. 204 produkty z importu mogą sparaliżować gospodarkę UE
Fabryka powstanie w Miękini pod Wrocławiem. W zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów w ramach produkcji. Całość przedsięwzięcia – działalność inwestora oraz jego kooperantów – wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy.
Inwestycja Intel Corporation ma włączyć polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej. Unia Europejska (UE) zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 proc. Inwestycja Intela będzie jednym z kluczowych ruchów, które pozwolą ten cel osiągnąć – podkreśla PAIH.
Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha, stanie się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski. Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej wybrał miejsce inwestycji ze względu na zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z uczelnią techniczną.
Inwestycja Intela w Miękini koło Wrocławia będzie czynnikiem przyciągającym kooperantów i kolejne inwestycje w otoczeniu, uważają prezes Intela Pat Gelsinger i premier Mateusz Morawiecki.
– Zakład pomoże nam sprostać zapotrzebowaniu całego świata na najbardziej zaawansowane technologie. […] Będziemy zaczynali inwestycją sięgającą 4,6 mld dol. To jest magnes dla kolejnych inwestycji, które będą powstawały w otoczeniu – powiedział Gelsinger podczas konferencji prasowej we Wrocławiu. Gelsinger wskazał także, że Polska była dużo bardziej „głodna” tej inwestycji niż jej konkurenci.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił z kolei uwagę, że to największa inwestycja greenfield w Polsce. – Polska będzie częścią – wcale nie tak rozbudowanego – systemu dostaw tych najbardziej zaawansowanych części – zakończył Morawiecki.
Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej – od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery.
Czytaj także:
- Fatalne uzależnienie. 204 produkty z importu mogą sparaliżować gospodarkę UE
- Zasoby Ziemi mają swoje granice. Nadal robimy za mało, by ich nie przekroczyć
- Wydatki na badania i rozwój: firmy z Europy nie dotrzymują kroku konkurencji z Chin i USA