Polityka fiskalna Polski prawdopodobnie pozostanie luźna niezależnie od składu nowego rządu – ocenia S&P Global Ratings.
Zdaniem amerykańskiej korporacji S&P Global Ratings, zajmującej się analizami finansowymi, obietnice złożone w kampanii wyborczej będą obciążały przyszły rząd.
Słowo się rzekło
– Biorąc pod uwagę, że większość partii prowadziła kampanię na rzecz dodatkowych transferów budżetowych do gospodarstw domowych, polityka fiskalna rządu prawdopodobnie pozostanie luźna niezależnie od składu nowego rządu. Wynika to z wcześniejszych decyzji o obniżeniu niektórych podatków, zwiększeniu wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymaniu jednego z największych programów obronnych w UE, wynoszącego 4 proc. PKB – czytamy w raporcie „Poland’s Incoming Government Faces Tough Policy Choices”.
Według prognoz S&P deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ukształtuje się na poziomie 4,9 proc. w 2023 roku oraz 3,6 proc. w 2024 roku. Zadłużenie w relacji do PKB prognozowane jest na 47 proc. PKB zarówno w 2023, jak i 2024 roku.
A jak będzie w kolejnych latach?
– Przewidujemy, że deficyt [sektora instytucji rządowych i samorządowych – przyp. red.] spadnie do około 3 proc. do 2026 r., zwłaszcza że zasady fiskalne UE i postrzeganie przez inwestorów pozostają ważnymi kotwicami – przekazała S&P Global Ratings.
Co może obniżyć rating Polski?
Na początku października główny analityk S&P Global Ratings odpowiedzialny za rating Polski Ludwig Heinz, w rozmowie z ISBnews poinformował, że agencja będzie uważnie monitorować i analizować politykę fiskalną w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza po wyborach. Dodał, że zauważa pewne bufory wynikające z niedostatecznej realizacji wydatków w porównaniu z zakładanym celem.
Heinz przekazał również, że ryzyko dla obniżki ratingu Polski mogłaby stanowić wyraźna i przedłużająca się redukcja funduszy unijnych oraz nasilenie się konsekwencji wojny w Ukrainie – jej przedłużanie się, co skutkowałoby znacznie słabszymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu.
Kolejna aktualizacja oceny ratingowej Polski przez S&P zaplanowana jest na 1 grudnia.
To też może Cię zainteresować:
- Budżety samorządów na plusie. Do planowanego deficytu bardzo daleko
- Podwyżki płac i więcej pieniędzy dla samorządów. Są szczegóły ustawy okołobudżetowej na 2024 rok
- Rząd pisze budżet na przyszły rok i obiecuje duże podwyżki. Ceną będzie wysoki deficyt [AKTUALIZACJA]
- Deficyt w budżecie pozostanie wysoki. Goldman Sachs: zmiana władzy niewiele tu zmieni