Prezydent Andrzej Duda powołał przedstawicieli strony rządowej w skład Rady Dialogu Społecznego. Drugie podejście, pozwalające na wznowienie prac RDS, okazało się skuteczne. Mimo tego, że nie wszyscy ministrowie byli obecni w czasie uroczystości.
Niespełna tydzień wcześniej pierwsza uroczystość powołania członków rządu w skład RDS została odwołana. Winą za taki stan rzeczy przerzucały się KPRP i KPRM. Prezydent tłumaczył, że wydarzenie nie odbyło się 25 stycznia, bo ministrowie na nie nie przyszli. Natomiast przedstawiciele premiera wyjaśniali, że nieobecność wynikała z tego, że akurat trwało posiedzenie Sejmu.
Z kolei przedstawiciele strony społecznej ocenili, że to, co się stało nie służy dialogowi jako takiemu. Więcej pisaliśmy o tym w artykule „Dialog społeczny jednak wcale nie taki ważny? RDS pozostawiona w zawieszeniu”.
– To ważny moment, bo Rada Dialogu Społecznego jest bardzo ważna. Po upadku Komisji Trójstronnej, po tamtym głębokim rozejściu się dróg dialogu społecznego w Polsce udało się w 2015 roku – dzięki inicjatywie „Solidarności” i przychylności ówczesnego rządu – doprowadzić do powstania i uchwalenia ustawy o Radzie Dialogu Społecznego – nowej, zinstytucjonalizowanej formy dialogu, w której uczestniczą wszystkie strony, które w tym dialogu powinny brać udział – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie dzisiejszej uroczystości.
Akty powołania w skład Rady Dialogu Społecznego odebrali:
Agnieszka Dziemianowicz–Bąk – minister rodziny, pracy i polityki społecznej,
Andrzej Domański – minister finansów,
Barbara Nowacka – minister edukacji,
Dariusz Wieczorek – minister nauki,
Krzysztof Hetman – minister rozwoju i technologii,
Dariusz Klimczak – minister infrastruktury,
Izabela Leszczyna – minister zdrowia,
Marzena Okła–Drewnowicz – minister do spraw polityki senioralnej,
Katarzyna Kotula – minister do spraw równości,
Hanna Majszczyk – podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, odpowiedzialna za budżet,
Sebastian Gajewski – podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej, odpowiedzialny za dialog społeczny.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Prezydent powołał też nieobecnych podczas dzisiejszej uroczystości: Katarzynę Pełczyńską–Nałęcz – ministra funduszy i polityki regionalnej; Borysa Budkę – ministra aktywów państwowych; Paulinę Hennig–Kloskę – ministra klimatu i środowiska; Marcina Kierwińskiego – ministra spraw wewnętrznych i administracji. Akty powołań zostaną przekazane w późniejszym terminie – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Jednocześnie postanowieniem z 12 stycznia prezydent odwołał ze składu Rady Dialogu Społecznego dotychczasowych przedstawicieli strony rządowej.
Rada Dialogu Społecznego to forum trójstronnej współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców oraz rządu w sprawach dotyczących poziomu życia Polaków, rynku pracy czy rozwoju gospodarczego.
To też może Cię zainteresować:
- Rekordowa minimalna pensja w 2024 roku. Rząd zdecydował
- Płaca minimalna dwukrotnie w górę w 2024 r. Gonimy Europę, napędzamy inflację
- Tusk obiecał radę fiskalną? I tak trzeba będzie ją powołać. Polska odstaje na tle UE w tej dziedzinie
- Expose Donalda Tuska. Premier przedstawił założenia i program nowego rządu [AKTUALIZACJA]