W ostatnim czasie obserwujemy w kraju wzmożoną ilość cyberataków. Według ekspertów obecnych na konferencji bezpieczeństwa CPX w Wiedniu, większość z nich pochodzi z Rosji i Białorusi. Grupy hakerskie NoName, APT i najbardziej aktywna aktualnie WInter Vivern, podaje Rzeczpospolita.
Obecni na konferencji eksperci przedstawili charakterystykę działalności założonej w grudniu 2020 r. grupy Winter Vivern dodając, że prowadzi ona kampanie szpiegowskie na rzecz Moskwy i Mińska. Określona została jako dobrze finansowana i wykwalifikowana. Podczas prezentacji eksperci podali również, że działalność grupy Winter Vivern cechuje „wysoki poziom wyrafinowania”.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
W ubiegłym czasie również analitycy KPMG alarmowali, że Polska stała się jednym z kluczowych celów w europejskiej cyberprzestrzeni, przypomina dziennik. Ma to związek z wybuchem wojny na Ukrainie.
Z raportu IBM wynika, że Europa w 2023 r. była najczęściej atakowanym przez hakerów regionem. Większość ataków skierowana była przeciw firmom i instytucjom. Blisko 70 proc. ataków skierowanych było przeciw instytucjom odpowiedzialnym za infrastrukturę krytyczną, czytamy zwraca uwagę Rzeczpospolita.
Eksperci z branży IT podkreślają, że mimo zwiększonej liczny ataków Polska dobrze się broni i zabezpiecza. Kraj znajduje się na szóstej pozycji na świecie według rankingu „The Cyber Defense Index” umieszczonym w magazynie „MIT Technology Review” jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Nakłady na cyberobronę w ostatnim roku wzrosły o 14 proc. To już przeszło 2mld zł.
Polecamy:
- Cyberprzestępcy atakują platformę do wspólnej pracy. Najczęściej w Polsce
- SBŁ zatrudnia już ponad 7 tys. osób. Projekty opisuje wiceprezes Krystian Saks [WIDEO]
- Buduje się więcej mieszkań niż przed rokiem. W styczniu wzrost o dwie trzecie
- Szybki rozwój OZE to duże inwestycje, ale i korzyści. Eksperci prezentują „rachunek kosztów”