Średnio 1492 funty na osobę – tyle w ubiegłym roku tracili Polacy w wyniku tzw. oszust autoryzowanych. A więc takich, w których przestępca nakłania ofiarę do wykonania jakiejś operacji, na przykład przelewu. Włamania na konta, czyli oszustwa nieautoryzowane, choć częstsze, nie były aż tak kosztowne.
Według najnowszego badania firmy Revolut, Polacy częściej padają ofiarą oszustw nieautoryzowanych, takich jak kradzież karty, czy włamania na konto. Ale to efekty tzw. scamów, gdy przestępcy skłaniają ofiarę do jakiegoś dobrowolnego działania (np. realizacji płatności) są dużo bardziej dotkliwe. Straty finansowe w przypadku takich oszustw autoryzowanych są aż 19 razy wyższe. W 2023 roku średnia strata na osobę w wyniku oszustwa autoryzowanego w Polsce wyniosła 1492 funty, podczas gdy w przypadku oszustwa nieautoryzowanego – 70 funtów.
Analiza Revolut pokazuje, że w Polsce największym zagrożeniem pod względem liczby ofiar są oszustwa zakupowe. Dotykają 69 proc. ofiar, a średnia strata to 343 funtów na osobę. Z kolei oszustwa inwestycyjne generują największe straty finansowe (15 proc. ofiar, średnia strata 4143 funtów na osobę).
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– W przypadku oszustw inwestycyjnych przestępcy mają tendencję do stwarzania atmosfery pośpiechu, w ten sposób nakłaniają ofiary do podjęcia działania, które skutkuje utratą pieniędzy. I dlatego, odczekanie, poświęcenie czasu na zastanowienie zanim klikniemy link lub udostępnimy informacje osobie, która nawiązuje z nami kontakt, ma decydujące znaczenie w uniknięciu oszustwa – podaje Revolut.
Inne rodzaje oszustw
Oszustwa związane z podszywaniem się pod inną osobę są w Polsce drugim co do wielkości źródłem strat. Co prawda dotyczą tylko 3 proc. ofiar, ale średnia strata to 2105 funtów na osobę. Na trzecim miejscu plasują się oszustwa związane z pożyczkami (również 3 proc. ofiar, średnia strata 1337 funtów), dalej w kolejności są oszustwa związane z oferowaniem pracy (4 proc. ofiar, średnia strata 623 funtów).
Liczba oszustw, gdzie ofiary zostały uwiedzione, tzw. romantycznych, podobnie jak w innych krajach jest w Polsce niewielka (dotyczy 1 proc. ofiar), ale straty są zauważalne (średnia strata wynosi 367 funtów na osobę) – podaje Revolut.
oprac. mach
Polecamy:
- Złoty już dawno nie był tak mocny. Dla rządu to wcale nie musi być dobra wiadomość
- Na co wydajemy pieniądze z 800 plus. Tylko co czwarty Polak oszczędza
- Metoda na przyjaciela. Tak cyberprzestępcy próbują wyłudzać pieniądze
- Poduszka finansowa czy inwestycje? Polacy coraz częściej myślą o oszczędzaniu