Obecna sytuacja w kraju i poza nim skłania do refleksji nad swoimi finansami. Aż 40 proc. Polaków chce w tym roku oszczędzać, a 20 proc. odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.
BIG InfoMonitor opublikował właśnie raport „Plany finansowe Polaków na 2024 r.”. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu ubiegłego roku. I wynika z niego przede wszystkim to, że coraz większy odsetek Polaków myśli o oszczędzaniu pieniędzy.
Z raportu wynika, że plany zwiększania oszczędności i kontrolowania wydatków w tym roku są ważniejsze, niż ubieganie się o podwyżkę, czy zmiana pracy. Prawie co piąty respondent chce unikać zaciągania nowych zobowiązań (18 proc.), a co dziesiąty (11 proc.) planuje spłacić już zaciągnięte długi.
W poprzednich latach miało miejsce wiele sytuacji ingerujących w spokojne życie Polaków. Pandemia czy wojna w Ukrainie w bezpośredni lub pośredni sposób zajrzały do portfeli wielu z nas. W skutek tego wielu ludzi zaczęło oszczędzać. Powody są różne, ale cel jeden – pieniądze na „czarną godzinę”. W minionym roku tylko 18 proc. ankietowanych zadeklarowało brak możliwości oszczędzania przez zbyt niskie dochody.
Statystyki NBP przedstawiają, że wartość depozytów gospodarstw domowych w 2023 roku wzrosła. Eksperci mówią również, że oszczędności to klucz do bezpieczeństwa ekonomicznego. Blisko co piąty Polak chce uniknąć zaciągania pożyczek/kredytów.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– Reforma podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), planowana przez rząd może przyczynić się do uatrakcyjnienia oszczędzania i inwestowania długoterminowego, szczególnie, że od lat jest to jednym z podstawowych wyzwań gospodarstw domowych. Oszczędności są kluczowe dla bezpieczeństwa ekonomicznego, ograniczenia stresu finansowego i możliwości reagowania na nieprzewidziane wydatki bez konieczności pożyczania – zwraca uwagę dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor cytowany w komunikacie.
Inflacja pomogła w kontroli wydatków
Wzrost kosztów życia spowodowany inflacją sprawił, że wielu Polaków poczuło jak ważne jest posiadanie pieniędzy w zanadrzu. W 2023 roku po oszczędności sięgnęło 44 proc. ankietowanych. Ważną kwestią, jest zauważenie, że oszczędności nie odnoszą się tylko do sfery finansów – równie ważne zaczęło być oszczędzanie energii czy wody.
Polacy w badaniu powiedzieli również o planowaniu swoich wydatków i kontrolowaniu ich. Jedną ze składowych w oszczędzaniu jest właśnie właściwe zarządzanie budżetem. Aż jedna czwarta (26 proc.) badanych wskazało na poprawę swoich umiejętności w planowaniu budżetu.
Problematyczne okazało się terminowe regulowanie rachunków, opłat czy rat kredytowych. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK wynika, że ok. 9 proc. dorosłego społeczeństwa weszło w nowy rok z nieuregulowanymi płatnościami. Sprawne kontrolowanie wydatków oraz ich planowanie może pomóc uniknąć takich sytuacji, podkreśla analityk BIK.
– Sprawniejsze planowanie i kontrolowanie wydatków mogłoby pomóc uniknąć takich sytuacji. Niestety w Polsce edukacja finansowa wciąż jest marginalizowana. Wśród młodych osób jedna trzecia odczuwa deficyt umiejętności związanych z planowaniem budżetu. Kłopot ma z tym również ponad jedna piąta kolejnych pokoleń, włącznie z seniorami. – czytamy w komunikacie.
Polecamy:
- Obniżki stóp procentowych? Mało prawdopodobne. Ryzyko wzrostu inflacji jest zbyt duże
- USA mierzy się z wysokim deficytem w budżecie. Finansując dwie wojny nie będzie to łatwe
- UE oszczędza prąd i gaz, ale mogłaby robić to lepiej. Polska nie wypada najgorzej
- Czekając na spadek inflacji. Komisja Europejska widzi szansę, ale przestrzega przed ryzykiem