Państwa członkowskie będą się wycofywać ze wspierania gospodarstw domowych z powodu wysokich cen energii, ale mimo to w strefie euro inflacja powinna spadać – podała Komisja Europejska w prognozach dla strefy euro na 2024 i kolejne lata. Komisja liczy też na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w eurolandzie.
Komisja Europejska spodziewa się, że inflacja HICP eurolandu, która w tym roku wyniosła prawdopodobnie 5,6 proc., spadnie do 3,2 proc. w 2024 roku i 2,2 proc. w 2025 roku.
– Strefa euro stoi przed niepewnością, czy płace mogą być dostosowane w taki sposób, aby zrekompensować utratę siły nabywczej, nie powodując jednocześnie wzrostu inflacji. Ryzyko wyższej niż oczekiwano inflacji pozostaje zatem silne. To z kolei skutkowałoby silniejszą reakcją monetarną, która negatywnie wpłynęłaby na wzrost – podaje Komisja Europejska w dokumencie „2024 Euro Area Report”.
Komisja Europejska zauważa jednocześnie, że wysoka inflacja generuje trwałą presję na wzrost wydatków publicznych:
– Ponieważ dostosowanie cen wielu składników wydatków publicznych zachodzi z opóźnieniem, wysoka inflacja będzie nadal wywierać presję na wydatki publiczne w nadchodzących latach. Ponadto po dekadzie malejących kosztów finansowania zadłużenia, oczekuje się wzrostu wskaźnika wydatków na odsetki do PKB. Średni okres zapadalności długu rządowego w strefie euro, który decyduje o szybkości przenoszenia wyższych stóp procentowych na rzeczywiste zwiększenie płatności odsetkowych, wynosi około 8 lat. W średnim okresie płatności odsetkowe mają zatem znacząco wpływać na finanse publiczne bardziej niż to miało miejsce w przeszłości, przesuwając zasoby z innych priorytetów.
Zielona transformacja
Zdaniem Komisji Europejskiej oprócz konieczności utrzymania ostrożnej strategii fiskalnej, ważne jest utrzymanie a, tam gdzie to konieczne, zwiększenie inwestycji publicznych w celu wsparcia długoterminowego wzrostu i zielonej transformacji.
Inwestycje publiczne wspierające zieloną i cyfrową transformację mają zwiększyć się do 3,2 proc. w 2024 r.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Równolegle środki wsparcia związane z kryzysem energetycznym, które utrzymały się na znacznym poziomie w 2023 roku, mają zostać prawie całkowicie wycofane w 2024 roku.
– Wysokie koszty energii utrzymujące się w 2023 roku skłoniły wiele państw członkowskich do kontynuowania wsparcia dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Komisja szacuje, że całkowity koszt takich środków wynosi 1,0 proc. PKB strefy euro w 2023 roku, co stanowi lekki spadek z poziomu 1,3 proc. w 2022 roku. Oczekuje się, że większość tych środków zostanie wycofana w przyszłym roku, pozostawiając koszty budżetowe na poziomie 0,2 proc. PKB w 2024 roku – wskazuje Komisja Europejska.
Wzrost zadłużenia
Zadłużenie strefy euro prawdopodobnie będzie się mieścić między 85 a 95 proc. PKB w 2024 roku oraz między 79 a 102 proc. PKB w 2028 roku. Negatywnie na dynamikę długu publicznego w kolejnych latach, zdaniem KE, wpłynie mniej korzystne otoczenie makrofinansowe.
– Wzrost stóp procentowych, zwłaszcza pod wpływem zwiększonych presji inflacyjnych, stopniowo wpływa na płatności odsetkowe i dynamikę długu. Ponadto starzenie się ludności działa jako hamulec dla potencjalnego wzrostu, jednocześnie zwiększając wydatki publiczne. W kontekście niepewnych perspektyw wzrostu, również związanych z otoczeniem geopolitycznym, te ryzyka podkreślają znaczenie wdrażania reform i inwestycji w celu ponownego uruchomienia potencjału wzrostu i prowadzenia odpowiedzialnych polityk fiskalnych – podaje Komisja Europejska.
Gospodarka ma przyspieszyć
W III kwartale 2023 roku w ujęciu rocznym gospodarka eurolandu odnotowała wzrost o 0,1 proc. KE spodziewa się, że kolejne lata będą pod tym względem lepsze. Według Komisji Europejskiej PKB strefy euro wzrośnie o 1,2 proc. w 2024 roku i o 1,6 proc. w 2025 roku.
– Perspektywy gospodarcze nadal są obarczone poważnymi ryzykami, zwłaszcza związanymi z napięciami geopolitycznymi. Działania mające na celu dywersyfikację źródeł energi i ograniczenie zapotrzebowania na energię wspierają wyższą odporność strefy euro – podsumowuje Komisja Europejska w opracowaniu „2024 Euro Area Report.”
To też może Cię zainteresować:
- Ukraina zbliża się do zachodu. Unia Europejska gotowa na integrację z Kijowem
- Unia Europejska kontra Elon Musk. Twitter portalem najbardziej podatnym na fake newsy
- Unia Europejska stawia się Chinom. Europa chce uczciwej konkurencji i sprawiedliwego handlu
- Unia Europejska walczy z nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Branża perfumeryjna na celowniku