Zainwestujemy 10 mld zł w bezpieczeństwo granicy wschodniej, w tym w system fortyfikacji – powiedział Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2. Korpusu Polskiego.
– Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, te 10 mld zł uruchomiliśmy już w tej chwili, te prace zaczęliśmy, tak, aby granica polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny. Nazwaliśmy ten narodowy plan obrony i odstraszania kryptonimem Tarcza Wschód – mówił szef rządu.
Trwałe osadzenie w NATO i UE
Podkreślił, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii.
– O bezpieczeństwie Rzeczpospolitej dzisiaj mówi nam wymiar geopolityki. Ten geopolityczny wymiar polskiego bezpieczeństwa to trwałe osadzenie Polski we wspólnocie zachodu – w NATO, w Unii Europejskiej. […] Dzisiaj jest tak ważną dla Nas rzeczą, dla Polek i Polaków, dla Rzeczpospolitej, abyśmy dobrze wywiązali się z roli lidera wspólnoty zachodu, tu w tej części świata – wskazał Donald Tusk.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Tłumaczył, że „taka będzie Europa, jaka będzie Polska. Europa będzie bezpieczna, jeśli Polska będzie silna i bezpieczna. I dlatego naszym zadaniem jest wspólnie z innymi chronić wspólnotę zachodu, chronić Europę przed wszelkimi atakami, przed wszelkimi formami agresji”.
Program Szpej
Przekazał również, że realizowany będzie program pod kryptonimem Szpej:
– Postanowiliśmy także, żeby już nie było nigdy poczucia wstydu, czy jakichś zaniechań zadbać o ekwipunek każdego żołnierza, a w najbliższej perspektywie każdego rezerwisty – to jest program pod kryptonimem Szpej, polski żołnierz będzie wyposażony, umundurowany – bo na to zasłużył.
Kopuła europejska
Donald Tusk poinformował także, że rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią tzw. kopuły europejskiej, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi.
– To nie będzie tylko obrazowanie tego, co dzieje się na ziemi. To nie będzie tylko element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni, ponad nami. To także będzie część tego wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły, bezpiecznej dla całego kontynentu, ale przede wszystkim dla naszego kraju – mówił szef rządu.
Premier zapowiedział jednocześnie, że Polska otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
To też może Cię zainteresować:
- Ile będzie kosztować zwiększenie wydatków na wojsko. Rządy Europy stają przed dylematem
- UE chce wzmocnić wojskowy potencjał. Jest plan dla przemysłu obronnego
- Kolejne sankcje nałożone na Rosję. Rada UE podjęła decyzję, chodzi o technologie wojskowe
- Niemcy chcą zwiększyć wydatki na wojsko. Ale nawet w rządzie nie ma zgody, jak to zrobić