Co trzecia inwestycja zagraniczna na Węgrzech i w Serbii pochodzi z Chin. Kapitał chiński w tych krajach rośnie na szeroką skalę. Uwarunkowania polityczne odgrywają największą rolę w relacjach biznesowych Państwa Środka z Węgrami i Serbią.
Aż 25,18 miliarda dolarów wynosi łączna wartość bezpośrednich inwestycji chińskich (BIZ) typu greefield na Węgrzech i w Serbii. Udział chińskiego kapitału typu BIZ w obydwu krajach osiągnął 35 proc.
Od 2003 roku Chiny zainwestowały na Węgrzech łącznie 14,74 miliarda dolarów. W Serbii wolumen inwestycji osiągnął 10,44 miliarda dolarów. Szeroki obszar inwestycji chińskich w tych dwóch krajach stanowi jedną czwartą wszystkich relacji biznesowych z Państwem Środka w UE i w Serbii.
Skalę inwestycji chińskich opisał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym.
Czytaj także: Te marki kończą z produkcją samochodów spalinowych. Podają daty
Inwestycje przyspieszają
Inwestycje typu greenfield w stosunku do PKB za 2022 rok wyniosły 8 proc. na Węgrzech oraz aż 17 proc. w Serbii. W przeliczeniu na osobę jest to wartość kolejno 1537 dolarów i 1577 dolarów. W okresie od 2018 roku do 2024 roku obserwuje się szybki przypływ kapitału chińskiego na Węgrzech i w Serbii. Oznacza to, że co trzeci dolar BIZ typu greenfield pochodził z Chin.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Głównym czynnikiem wpływającym na zaufanie biznesowe Węgier i Serbii są uwarunkowania polityczne. Węgry wyróżniają się szczególnie na tle wszystkich pozostałych państw Unii Europejskiej, pod względem ich bliskich relacji z Chinami oraz z Rosją. Ostatnie lata pokazują ograniczanie stosunków Serbii z Europą, na rzecz pogłębionych interakcji z Państwem Środka.
Za połowę kapitału chińskiego na Węgrzech odpowiada budowa gigafabryki baterii koło Debreczyna firmy CATL. Przedsiębiorstwo Huayou Cobalt odpowiedzialne za produkcję materiałów katodowych do baterii zainwestowało 1,5 miliarda dolarów. Inwestycja Eve Energy odpowiadającej za baterie wyniosła 1,1 miliarda dolarów. Na Węgrzech powstanie także pierwsza w Europie chińska fabryka aut elektrycznych koncernu BYD. Łącznie 81 projektów chińskich na Węgrzech opiewa na kwotę 182 miliardów dolarów. Średnia unijna to 39 miliardów dolarów, co obrazuje skalę powziętych inwestycji i bliskich relacji węgiersko-chińskich.
Natomiast w Serbii zostanie rozbudowana kopalnia miedzi przez chińską firmę Zijin Mining Group. W planach jest także zwiększenie inwestycji w OZE. Kapitał chiński w Serbii osiągnął wartość 88 miliardów dolarów podwajając się z wcześniejszych 19,71 miliarda dolarów.
Polecamy:
- Sankcje Zachodu nie działają na Rosję, bo ma innych partnerów. Chiny, Iran, Korea Płn sprzedają, co mają
- Chiny zalewają Europę elektrycznymi autami. Odpowiedzią może być cło
- Miedź jako złom, czyli tak Rosja i Chiny omijają sankcje i unikają podatków
- Chiny kupiły technologię Nvidia mimo zakazu USA. Jakie wynikają z tego zagrożenia?