Najnowszy raport dotyczący życia na emigracji pokazuje, że badani Polacy bardzo dobrze oceniają swoje życie poza granicami kraju. Do powrotu nie skłania ich natomiast sytuacja polityczna i ekonomiczna Polski.
W badaniu projektu badawczego E-migracja wzięli udział polscy emigranci, osoby o polskich korzeniach oraz polscy ekspaci i współcześni nomadzi, którzy pracują za granicą.
Badanie skierowane było do wysoko wykwalifikowanych pracowników – członków polskiej diaspory zatrudnionych w nowoczesnych sektorach gospodarki, takich jak, m.in.: informatyka, finanse, consulting, marketing, media, biotechnologia czy inżynieria medyczna.
Rezultaty II edycji tego badania przedstawiono w raporcie “E-migracja. Polska Diaspora Technologiczna”. Wynika z niego, że najbardziej wykwalifikowani pracownicy są zadowoleni ze swojego życia na emigracji.
Polskie realia pracy – toksyczne
Badani bardzo dobrze oceniają swoje życie na emigracji – zarówno ogólnie, jak i w obszarach związanych z sytuacją zawodową, relacjami rodzinnymi czy zdrowiem.
W rozmowach z przedstawicielami diaspory technologicznej – w kontekście satysfakcji z życia – widoczny jest wątek satysfakcji z relacji w miejscu pracy.
Reprezentanci branży informatycznej bardzo często obecną kulturę pracy i relacje zawodowe porównują do warunków pracy w Polsce, określając styl zarządzania firmami i zespołami w ojczyźnie jako bardzo niesatysfakcjonujący.
W pracy panowały zazwyczaj toksyczne relacje, a jej tryb odbijał się mocno na życiu prywatnym.
Sami respondenci nie obawiają się utraty pracy, a zmiany funkcjonowania w wymiarze zawodowym związane z pandemią oceniają pozytywnie.
Ułatwienia dla emigrantów – ekspaci o nich nie słyszeli
Programy wspierające powroty z emigracji mają raczej niewielki wpływ na ewentualne plany osób badanych – nie słyszała o nich zdecydowana większość przedstawicieli diaspory (72 proc.), a 28 proc. respondentów uznało, że nie miałyby absolutnie żadnego wpływu.
W sumie ponad połowa badanych (59 proc.) wskazała, że wpływ tego typu ułatwień jest minimalny lub w ogóle go brak.
Po co wracać do Polski?
Jedynie nieco ponad co trzecia osoba badana (36 proc.) zadeklarowała, że myśli o powrocie lub przeniesieniu się do Polski.
Jak przyznali, często praca na podobnym stanowisku w Polsce wiązałaby się dla nich z większymi zarobkami i wyższym standardem życia niż obecnie, ale nawet taka perspektywa nie skłania ich do powrotu do kraju.
To, co zniechęca badanych do powrotu, to przede wszystkim:
- sytuacja polityczna w kraju – wymieniana częściej niż w 2018 r.,
- sytuacja ekonomiczna w kraju – wskazywana znacznie częściej niż w 2018 r.,
- jakość życia
Dodatkowo niechęć do powrotu pogłębia ustabilizowana sytuacja rodzinna (założenie rodziny, wychowywanie dzieci, kupno mieszkania) oraz zawodowa (stabilna, dobrze płatna, satysfakcjonująca praca na etacie).
W kontekście jakości życia badani bardzo chwalą sobie głównie takie elementy jak:
- wysoka kultura pracy,
- kwestie ochrony środowiska i jakości powietrza,
- wysoka jakość służby zdrowia i systemu edukacji.
Jeśli już badani mieliby rozważać powrót do kraju, rozwiązaniami, które braliby pod uwagę, byłyby ewentualnie aspekty ekonomiczno-gospodarcze: ulgi podatkowe, udogodnienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz dostęp do rynku pracy dla członków rodzin.
Część respondentów przyznaje, że trudno znaleźć w Polsce pracę dla partnerów, szczególnie obcokrajowców.