Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), przedłożoną przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.
Głównym celem SRRK jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw – szczególnie małych i średnich firm – poprzez spadek kosztów finansowania spółek i zwiększenie dywersyfikacji typów finansowania i źródeł pozyskiwania kapitału.
W strategkii zaproponowano 60 najważniejszych działań, które stanowią odpowiedź na dwadzieścia najważniejszych barier dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce.
Zostały one zidentyfikowane na podstawie sygnałów z firm, instytucji i stowarzyszeń oraz przeprowadzonych podczas prac nad dokumentem analiz.
Listę działań pogrupowano na kluczowe obszary, m.in.:
- kwestie ogólne, przede wszystkim edukacja finansowa i oszczędności krajowe,
- nadzór i reformy w zakresie regulacji, m.in. zmierzające do wzmocnienia ochrony inwestorów indywidualnych i zapewnienia
- efektywności obsługi emitentów i podmiotów rynku kapitałowego,
- zachęty podatkowe i usprawnienia w zakresie administracji skarbowej,
- działania zwiększające konkurencyjność rynku kapitałowego,
- innowacyjność i działania na rzecz większego wykorzystywania na polskim rynku nowych technologii.
Projekt został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej i we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Realizacja SRRK jest przewidziana na lata 2019-2023.
Jej opracowanie stanowi realizację jednego z postulatów zawartych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
SOR, w części „Kapitał dla Rozwoju”, wskazał, iż jednym z planowanych działań jest „zwiększenie udziału krajowego kapitału w finansowaniu inwestycji”, między innymi poprzez zniesienie barier dla rozwoju rynku kapitałowego, zobowiązując jednocześnie ministra właściwego ds. instytucji finansowych do sporządzenia jednolitej i kompleksowej strategii rozwoju rynku kapitałowego.
>>> Czytaj też: Jak w przyszłości powinna wyglądać giełda w Warszawie? 3 pytania do prezesa GPW Marka Dietla