Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie dołączyła do grona 56 giełd na świecie, które opublikowały przewodnik o raportowaniu czynników ESG. Zadaniem przewodnika jest wsparcie emitentów w procesie raportowania danych niefinansowych zgodnych z oczekiwaniami inwestorów.
Odpowiednie i umiejętne zarządzanie czynnikami ESG (czyli Environment, Social and Governance) – czyli środowiskowymi, społecznymi oraz dotyczącymi ładu korporacyjnego – coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Wszystko za sprawą rosnącej presji otoczenia, a także zmieniających się i rosnących oczekiwań inwestorów oraz zmian w prawie i coraz większej świadomości społeczeństwa. Nie bez znaczenia pozostają również nowe możliwości biznesowe, potrzeba poprawy wizerunku korporacyjnego czy wreszcie zmieniające się zachowania samych konsumentów.
Przewodnik Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) systematyzuje i porządkuje odpowiednie zalecenia oraz rekomendacje. Został przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi i unijnymi, m.in. z ustawą o rachunkowości i dyrektywą o ujawnianiu informacji niefinansowych. W projekt zaangażowany był Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
„Jednym z naszych kluczowych działań w obszarze ESG jest wsparcie emitentów w procesie raportowania danych niefinansowych. (…) W proces tworzenia Wytycznych zaangażowanych było wiele instytucji działających na rynku kapitałowym, które dostrzegają potrzebę podnoszenia jakości raportowania czynników ESG. (…) Jesteśmy przekonani, że dla spółek małych i średnich Wytyczne będą drogowskazem, jak mierzyć wpływ ich działalności na otoczenie, a dla liderów w tym zakresie zbiorem najlepszych praktyk rynkowych” – powiedziała Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW.
„Celem wytycznych jest wspieranie transformacji w kierunku neutralnej dla klimatu, zielonej, konkurencyjnej i inkluzywnej gospodarki oraz pozycji GPW jako regionalnego lidera zrównoważonego rozwoju. Planujemy kontynuować wspieranie rynków kapitałowych i naszych klientów w raportowaniu danych niefinansowych” – powiedział Grzegorz Zieliński, Dyrektor Regionalny EBOR-u na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie.
Zadaniem „Wytycznych do raportowania ESG” jest wykazanie zasadności ujawniania danych ESG. To również szczegółowa instrukcja, jak takie raportowanie rozpocząć i przeprowadzić. Jest to proces złożony i inny w przypadku każdego przedsiębiorstwa, uzależniony od profilu działalności i modelu biznesowego.
Wytyczne do raportowania ESG” były konsultowane „z szerokim gronem interesariuszy, w tym z inwestorami krajowymi i zagranicznymi, emitentami oraz przedstawicielami administracji rządowej. Naszym celem było stworzenie dokumentu, który uwzględnia unijne regulacje oraz międzynarodowe standardy sprawozdawczości niefinansowej, i który będzie pomocny dla polskich emitentów oraz innych zainteresowanych podmiotów” – powiedział Wouter Scheepens, partner w Steward Redqueen.
GPW planuje organizację szeregu działań informacyjnych dla emitentów, w tym webinarów oraz dedykowanych szkoleń, mając na uwadze rosnące znaczenie raportowania danych niefinansowych. Na arenie międzynarodowej Wytyczne mają wzmocnić pozycję polskiego rynku kapitałowego i zwiększyć zainteresowanie spółkami notowanymi na warszawskim parkiecie.
Inwestorom coraz bardziej zależy na szczegółowej wiedzy, czy spółki są odpowiednio przygotowane, aby zarządzać kwestiami ESG oraz co może warunkować w najbliższej przyszłości dostęp do kapitału. Poprawa jakości raportowania czynników ESG będzie wspierać transformację gospodarki w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju.
Więcej informacji tutaj: https://www.gpw.pl/pub/GPW/ESG/Wytyczne_do_raportowania_ESG.pdf
Rząd wydzieli węgiel z polskich spółek energetycznych. Giełda reaguje entuzjastycznie