Agencja Rozwoju Przemysłu dokapitalizowała sochaczewską spółkę ENERGOP 20 mln zł. Firma, która specjalizuje się w produkcji kompletnych rurociągów oraz rurociągów, otrzymane środki przeznaczy na rewitalizację parku maszynowego oraz realizację kontraktów dla kluczowych klientów.
ENERGOP dołączył do Grupy Kapitałowej ARP pod koniec czerwca 2018 roku, a w połowie lipca zawarł umowę z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna na modernizację układu głównych rurociągów parowych i wodnych bloku nr 2 Elektrowni Bełchatów. Wcześniej ENERGOP był podwykonawcą i poddostawcą Polimexu Mostostalu, który realizował analogiczny kontrakt w Elektrowni Bełchatów na innych blokach.
Poszerzenie parku maszynowego o nowoczesny sprzęt umożliwi wzrost zdolności produkcyjnych o 25 proc. Zgodnie ze swoją strategią, ENERGOP w najbliższych latach zamierza koncentrować się na dalszym rozwoju skali działania w zakresie prefabrykacji rurociągów, produkcji zbiorników, cystern i pojemników metalowych do zastosowań przemysłowych, szczególnie dla sektorów przemysłu ciężkiego, produkcji wytwornic pary do zastosowań przemysłowych oraz konstrukcji.
Spółka planuje także dalszą ekspansję zagraniczną. Obecnie udział odbiorców z zagranicy w łącznych obrotach spółki w ostatnich latach waha się w granicach 60-70%. Najwięcej ENERGOP sprzedaje do Belgii, Holandii i Szwajcarii i Niemiec.
ENERGOP posiada ponad 50-letnie doświadczenie na rynku budownictwa przemysłowego i energetycznego i zatrudnia prawie 300 osób. Siedziba spółki znajduje się w Sochaczewie.
„ENERGOP ma duże przewagi konkurencyjne i może być liderem w swojej branży, ale żeby ten cel osiągnąć potrzebne są inwestycje. W ARP mocno wspieramy proces rozwoju w naszych spółkach. Dlatego cieszę się, że dzięki naszemu dokapitalizowaniu zakład rozwinie swoje możliwości produkcyjne i zyska nowe kontrakty” – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Przewodniczący komisji ds. energii i skarbu państwa Maciej Małecki – który jako poseł w Sejmie reprezentuje między innymi właśnie Sochaczew – dodał, że wierzy, że jest to bardzo dobra inwestycja z krótką perspektywą zwrotu. „Spółki skarbu państwa potrzebują dobrego zarządzania, a czasami mądrego dokapitalizowania, żeby rozwinąć skrzydła. To także ważna zasada pracy w komisji, której przewodniczę”.