Strona główna Newsy Bezpośrednie inwestycje w Polsce zyskowne jak nigdy. Rekordowe dochody zagranicznego kapitału

Bezpośrednie inwestycje w Polsce zyskowne jak nigdy. Rekordowe dochody zagranicznego kapitału

przez Marek Chądzyński
bezpośrednie inwestycje zagraniczne

Rekordowe dochody zagranicznych inwestorów z inwestycji bezpośrednich w Polsce. W I kwartale dochody zagranicy z takich inwestycji sięgnęły 45,5 mld zł, wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski.

Informacje o nienotowanych do tej pory wysokich zyskach zagranicznych właścicieli firm działających w Polsce można odnaleźć w opublikowanym właśnie raporcie o kwartalnym bilansie płatniczym. Wynika z niego, że pierwsze trzy miesiące tego roku dla zagranicznego kapitału obecnego w Polsce były wyjątkowo udane. Dochody były nie tylko większe, niż kwartał wcześniej, ale w ogóle największe odkąd NBP publikuje te dane, czyli od I kwartału 2004 r.

Rekordowa rentowność firm

W porównaniu z I kwartałem 2021 r. wynik za ten rok był lepszy o niemal 16 mld zł.

NBP tłumaczy, że wysokie dochody zagranicy z BIZ to przede wszystkim pokłosie świetnych wyników, jakie uzyskiwały firmy działających w Polsce. O tym, że I kwartał pod tym względem był bardzo dobry wiemy m.in. z danych GUS. Jeszcze nigdy rentowność największych firm nie była tak wysoka, jak właśnie na początku tego roku.

Według danych GUS wskaźnik rentowności obrotu brutto wyniósł w pierwszym kwartale 7,3 proc., a rentowności obrotu netto 6,1 proc. Tak wysokich o tej porze roku nie było w historii badań, czyli co najmniej od 2003 roku.

Wskaźnik rentowności to nic innego, jak relacja wyniku finansowego do przychodów. Mówiąc prościej, pokazuje on, ile firma jest w stanie zachować dla siebie z wpływów ze sprzedaży swoich towarów czy usług po odliczeniu wszystkich kosztów. W tym tego, co drożeje ostatnio najbardziej, czyli np. energii, paliw, ale też kosztów pracy związanych z podwyżkami płac.

I to może być rozwiązanie zagadki świetnych dochodów zagranicy z jej inwestycji w Polsce. Zwykle zagraniczny kapitał jest właścicielem dużych przedsiębiorstw, a to ich dane GUS uwzględnia w statystykach wyników.

Co zagranica robi z pieniędzmi

Zdecydowana większość uzyskanego dochodu zagranica zostawia w Polsce. To tzw. reinwestowane zyski. W I kwartale reinwestowane zyski to ponad 86 proc. dochodów z BIZ.

Zagranica wypłaciła sobie jednocześnie 3,4 mld zl dywidend i zainkasowała 2,7 mld zł z odsetek od instrumentów dłużnych. W obu przypadkach kwoty nie robią wrażenia, gdy je porównać do I kwartału poprzedniego roku. Wtedy wypłacone dywidendy miały wartość 3,3 mld zl, a odsetki 2,1 mld zł.

Zarobki cudzoziemców też rekordowe

W danych NBP na uwagę zasługuje jeszcze jedna pozycja: zarobki, jakie w Polsce uzyskują cudzoziemcy.

Tu też mamy absolutny rekord. W I kwartale obcokrajowcy uzyskali ponad 9 mld zł, o prawie 600 mln zł więcej, niż rok wcześniej.

Zarobki wzrosły mimo informacji o odpływie części ukraińskich pracowników po wybuchu wojny w Ukrainie. Teoretycznie wzrost powinien być większy biorąc pod uwagę tempo wzrostu płac w gospodarce narodowej (ponad 9 proc. rok do roku). I być może właśnie wyjazdy Ukraińców spowodowały, że w sumie wynagrodzenia cudzoziemców wzrosły wolniej.

Ale z drugiej strony liczba pracujących cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS stale rosła w tym okresie. Przez trzy miesiące zwiększyła się o 57 tysięcy. Obecnie sięga już prawie miliona osób.

Polecamy również:

Powiązane artykuły