Spółka Centralny Port Komunikacyjny pozyskała już 80 proc. terenów planowanego lotniska, podał CPK.
Do Programu Dobrowolnych Nabyć spółki Centralny Port Komunikacyjny zgłoszonych jest niemal 4000 hektarów. Wpłynęło w sumie niemal 900 zgłoszeń, w tym prawie 500 na terenie objętym decyzją lokalizacyjną. To przełożyło się na nabycie nieruchomości oraz pozyskanie zgłoszeń do PDN w sumie dla około 80 proc. terenu przyszłego lotniska, podała CPK.
– W lipcu tego roku przedstawiciele CPK ponownie zwrócili się do osób, które od początku wdrożenia Programu Dobrowolnych Nabyć jeszcze do niego nie przystąpiły. W sumie chodziło o około 50 adresów objętych wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej i znajdujących się na terenie przyszłego lotniska. Efektem indywidualnych spotkań jest kolejne 31 zgłoszeń, które wpłynęły do spółki od właścicieli nieruchomości. Priorytetem spółki było jak najefektywniejsze wykorzystanie czasu przed planowanym pod koniec tego roku wydaniem decyzji lokalizacyjnej. Celem było umożliwienie wcześniejszej sprzedaży nieruchomości na korzystnych warunkach tym mieszkańcom, którzy do tej pory do PDN nie przystąpili – czytamy w komunikacie.
CPK przypomina, że przystępujący do PDN właściciel nieruchomości zyskuje gwarancję sprzedaży swojej nieruchomości z uwzględnieniem bonusów na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Inną możliwością jest wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia zużycia, gdzie spółka płaci na przykład za 100-metrowy dom z lat 60. jak za nowy o takiej samej wielkości.
Decyzja lokalizacyjna dotycząca obszaru przyszłego lotniska CPK spodziewana jest pod koniec tego roku, a Program Dobrowolnych Nabyć wchodzi w następną fazę realizacji. Kolejne kroki dotyczyć będą obszarów związanych z inwestycjami kolejowymi, w pierwszej kolejności połączenia Warszawa-Łódź, wchodzącego w skład linii „igrek”, czyli priorytetu inwestycyjnego CPK, zapowiedziano także.
W ramach projektu Centralnego Portu Lotniczego (CPK) ma powstać lotnisko w Baranowie pod Warszawą (zostanie otwarte w 2032 r.) oraz sieć kolejowa łącząca ośrodki regionalne.
Polecamy także:
- Rząd zdecydował w sprawie CPK. Duże zmiany w inwestycjach kolejowych, większy nacisk na rozwój lotnisk regionalnych
- Co z zagranicznym inwestorem dla CPK? Pełnomocnik: W tej sprawie wypowie się Prokuratoria Generalna
- Spółka CPK będzie budować tunel kolejowy w Łodzi. Znacznie skróci czas podróży
- Maciej Lasek: Mogłaby powstać linia lotnicza cargo, która zasili ruch w CPK