Rząd zdecyduje o możliwości kontynuacji współpracy z inwestorem dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Najpierw jednak w sprawie zagrożeń prawnych wynikających z porozumienia wypowie się Prokuratoria Generalna.
Premier Donald Tusk ogłosił zmiany dotyczące w projekcie inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na temat dotychczasowej realizacji projektu wypowiedział się natomiast pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek.
– Spółka też poszukiwała usilnie zagranicznego inwestora, prywatnego inwestora. Udało się go znaleźć, ale za cenę bardzo dużych, wręcz trudno akceptowalnych ustępstw i zagrożeń prawnych – mówił Maciej Lasek na konferencji prasowej.
Według niego do wstępnego porozumienia CPK z inwestorem nie miała dostępu Prokuratoria Generalna, czyli zespół prawników, którzy reprezentują Skarb Państwa.
– Myśmy ten dokument przekazali i w tej chwili jest przygotowana do niego opinia, na podstawie której będziemy podejmowali dalsze decyzje o możliwości kontynuacji współpracy – dodał pełnomocnik.
O pozyskaniu inwestora dla CPK informował w październiku 2023 roku ówczesny rządowy pełnomocnik Marcin Horała. Miało nim zostać konsorcjum Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund. Inwestor miał wyłożyć 8 miliardów złotych na budowę CPK.
Czytaj także:
- Rząd zdecydował w sprawie CPK. Duże zmiany w inwestycjach kolejowych, większy nacisk na rozwój lotnisk regionalnych
- Ważą się losy Centralnego Portu Komunikacyjnego. 5 faktów na temat CPK, które warto znać
- Co dalej z CPK? Państwowa spółka zapowiada dużą rozbudowę Lotniska Chopina