Nadchodzące miesiące nie przyniosą ulgi inwestorom mieszkaniowym. Rentowność inwestycji w mieszkania spada, a marże powyżej 5 proc. stają się coraz bardziej nieosiągalne.
O sprawie informuje portal „Puls Biznesu”. Według danych z końca kwietnia 2024 roku, na popularnym serwisie Otodom pojawiło się ponad 27 tysięcy ofert wynajmu mieszkań. Jest to jeden z najlepszych wyników z ostatnich dwóch lat. Wzrost liczby ofert wynajmu w pewnym stopniu wynika z wprowadzenia do obrotu dużej liczby mieszkań kupowanych inwestycyjnie w latach 2021-22.
– To jeden z najlepszych wyników z ostatnich dwóch lat. Dla przypomnienia, przed wybuchem wojny w Ukrainie najemcy mogli wybierać spośród około 20 tys. ofert. Jest to w pewnym stopniu efekt wprowadzenia do obrotu dużej liczby mieszkań kupowanych inwestycyjnie w latach 2021-22. Jakaś część najemców uwolniła dodatkowo lokale na wynajem, zaspokajając swoje potrzeby mieszkaniowe zakupem ze wsparciem Bezpiecznego kredytu 2 proc. Wchodzimy też powoli w okres, w którym dostępną pulę mieszkań na wynajem zasilają zwalniane przez studentów – w ofercie już pojawiają się mieszkania, które wolne będą realnie np. od czerwca – mówi Ewa Tęczak, ekspertka rynku mieszkaniowego w serwisie Otodom, cytowana przez „Puls Biznesu”.
Czytaj także: Mieszkania w Polsce kupują również cudzoziemcy. Głównie dwóch narodowości
Obcokrajowcy namieszali na rynku
Eksperci zauważają, że wzrost liczby obcokrajowców, którzy nabyli nieruchomości w Polsce, również wpłynął na dostępność ofert wynajmu.
– Według danych MSWiA w 2023 r. ponad 14 tys. cudzoziemców kupiło mieszkania na własność, z czego część skorzystało z programu Bezpieczny kredyt 2 proc., który był tańszą alternatywą dla najmu. To oznacza wyłączenie tej grupy z grona potencjalnych najemców – mówi Karolina Furmańska, ekspertka C&W.
Analitycy są zgodni co do perspektyw rynku najmu. Spadek rentowności najmu idzie w parze ze wzrostem podaży mieszkań na wynajem.
– Obniżki czynszów i wysokie ceny za metr sprawiają, że inwestycja w mieszkanie na wynajem nie jest już tak atrakcyjna jak była kilka lat temu. Jest też coraz trudniejsza, ponieważ zwiększył się próg wejścia. Ponadto coraz wyższe są wymagania najemców dotyczące standardu lokalu. Mieszkania nie wynajmują się z dnia na dzień jak to było np. jeszcze dwa lata temu. Inwestorzy muszą się liczyć z wydłużeniem czasu oczekiwania na najemcę – tłumaczy Ewa Palus, główna analityczka Rednet Property Group.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Marcin Jańczuk, ekspert agencji Metrohouse, podkreśla, że rentowności najmu nie sprzyja także wzrost kosztów utrzymania nieruchomości.
– Wzrost podaży mieszkań na wynajem skutkuje też potrzebą dostosowania stanu starszych lokali do obecnie panujących standardów. Jest to niezbędne, aby skutecznie konkurować o klienta – mówi Marcin Jańczuk
Nowi inwestorzy mają więc przed sobą coraz trudniejsze zadanie. Wzrost cen zakupu nieruchomości i spadek rentowności najmu sprawiają, że inwestycja w mieszkania staje się mniej opłacalna niż kiedyś.
Polecamy również:
- Mieszkania nadal drożeją, tylko wolniej. Tyle dziś kosztują w największych polskich miastach
- Kredyty na mieszkania sprzedają się dobrze, ale gorączka opada. Rynek czeka na rządowy program
- Znów hossa u deweloperów? Polacy rzucili się na mieszkania z rynku pierwotnego