Inflacja w strefie euro w marcu nieoczekiwanie spadła, co może dać argumenty za obniżeniem przez Europejski Bank Centralny (EBC) rekordowo wysokich stóp procentowych. Wzrost cen konsumenckich w 20 krajach strefy euro zwolnił w marcu do 2,4 proc. z 2,6 proc. w lutym.
O sprawie informuje Reuters. Dane Eurostatu pokazały, że wzrost cen konsumenckich w 20 krajach korzystających z euro zwolnił do 2,4 proc. w marcu z 2,6 proc. w poprzednim miesiącu, niezgodnie z oczekiwaniami wskaźników. Spowolnienie to wynikało z obniżki cen żywności, energii oraz dóbr przemysłowych. Inflacja bazowa, którą monitoruje Europejski Bank Centralny w celu oceny trwałości presji cenowej, również spadła do poziomu 2,9 proc. z 3,1 proc, poniżej oczekiwanego poziomu 3 proc.
Jedynym zmartwieniem dla EBC może być utrzymanie się inflacji w sektorze usług na poziomie 4 proc. przez kilka miesięcy, co sugeruje, że szybki wzrost płac utrzymuje ceny w tym sektorze pod stałą presją.
Inflacja w strefie euro spadała już od ponad roku, ale od jesieni 2023 roku tempo spadku przyspieszyło, przesuwając debatę na temat tego, jak szybko i w jakim tempie EBC będzie obniżać rekordowe stopy procentowe. Podczas nadchodzącego spotkania, oczekuje się, że EBC uzna poprawę perspektyw, ale nie podejmie natychmiastowej decyzji o obniżce stóp procentowych.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Jednak niektórzy obawiają się, że zbyt daleko idące decyzje podjęte przed tym, jak Rezerwa Federalna rozpocznie obniżanie stóp procentowych, mogą być nieskuteczne. Mimo to, stopa bezrobocia pozostaje na rekordowo niskim poziomie 6,5 proc, co sugeruje, że rynek pracy pozostaje nadal napięty.
Chociaż ceny ropy naftowej stale rosną, kluczowe ceny gazu ziemnego pozostają niskie, co wskazuje na łagodne, ale nadal zarządzalne ryzyko związane z kosztami energii w przyszłości.
Polecamy także:
- Europejski Bank Centralny uruchamia program wykupu obligacji o wartości 750 mld euro
- Ekonomiści PKO BP: stopy procentowe mogą pozostać bez zmian przez większość roku
- Tyrowicz z RPP: Stopy procentowe w Polsce są zbyt niskie. Inflacja spada zbyt wolno