Jeśli osoba paląca 10 papierosów dziennie rzuci palenie 1 stycznia, może zapobiec utracie pełnego dnia życia do 8 stycznia, wynika z ustaleń naukowców z University College London.
„Rzucę palenie” – to postanowienie noworoczne jest szczególnie ważne. Nowa ocena szkodliwości papierosów wykazała, że skracają one oczekiwaną długość życia nawet bardziej niż sądzili lekarze.
Naukowcy z University College London (UCL, część Uniwersytetu Londyńskiego, starsza spośród dwóch pierwotnie odrębnych uczelni obecnie wchodzących w jego skład) odkryli, że średnio jeden papieros skraca życie o około 20 minut. To oznacza, że typowa paczka 20 papierosów może skrócić życie o prawie 7 godzin.
Jak ustalono, jeśli osoba paląca 10 papierosów dziennie rzuci palenie 1 stycznia, może zapobiec utracie pełnego dnia życia do 8 stycznia. Oczekiwana długość życia może wzrosnąć o tydzień, jeśli palacz porzuci nałóg do 5 lutego i o cały miesiąc, jeśli nie sięgnie po papierosa do 5 sierpnia. Do końca roku palacze mogliby uniknąć utraty 50 dni życia.
– Niektórzy ludzie mogą myśleć, że nie mają nic przeciwko utracie kilku lat życia, biorąc pod uwagę, że starość jest często naznaczona przewlekłą chorobą lub niepełnosprawnością. Ale palenie nie skraca niezdrowego okresu pod koniec życia. Zjada przede wszystkim stosunkowo zdrowe lata w średnim wieku, przyspieszając początek złego stanu zdrowia. Oznacza to, że 60-letni palacz będzie zazwyczaj miał profil zdrowotny 70-letniego niepalącego – powiedziała dr Sarah Jackson z grupy badawczej ds. alkoholu i tytoniu w rozmowie z The Guardian.
Jak tłumaczą naukowcy, chociaż niektórzy palacze żyją długo, są też tacy, którzy umierają z powodu chorób związanych z paleniem już w wieku 40 lat. Przyczynami takiego zróżnicowania są m.in. rodzaj używanych papierosów, liczba zaciągnięć i głębokość wdechu. Ludzie różnią się również pod względem podatności na toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym.
Naukowcy, powołując się na wcześniejsze prace, przypominają też, że nie ma bezpiecznego poziomu palenia: ryzyko chorób serca i udaru mózgu jest tylko o około 50 proc. niższe u osób, które palą jednego papierosa dziennie w porównaniu z tymi, które palą 20 papierosów każdego dnia.
Polecamy też:
- Rząd na nowo zajmie się akcyzą na e-papierosy. Branża wywalczyła odroczenie podatku
- Ministerstwo Finansów wycofuje się z akcyzy na e-papierosy. Płyny do podgrzewaczy podrożeją
- Podwyżki akcyzy na papierosy wyjdą nam na zdrowie. Mniej palaczy, mniej przedwczesnych zgonów
- Podwyżka akcyzy na papierosy załata dziury w budżecie. Ale potrzeby są znacznie większe [AKTUALIZACJA]