Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, planowanej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, podał urząd.
– Zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 21 września 2023 r., znak: DOOŚ-OA.4205.1.2015.126, w sprawie poinformowania stron postępowania, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska decyzją z 19 września 2023 r., znak: DOOŚ-OA.4205.1.2015.125, określił środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na: ‚Budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa’, planowanego do realizacji w wariancie 1 – lokalizacja Lubiatowo-Kopalino, podwariant techniczny 1A – czytamy w zawiadomieniu.
„Milowym krokiem” w realizacji projektu nazwała decyzję minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Mamy to! Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zakończył postępowanie i wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. To milowy krok dla realizacji kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego inwestycji. @GSrodowiska… pic.twitter.com/873yRU91O0
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) September 22, 2023
Pierwszą elektrownię jądrową zbudują Amerykanie
Pod koniec października ub.r. rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu elektrowni jądrowej. Westinghouse jest gotowy wziąć udział w budowie elektrowni jądrowej także w drugiej lokalizacji w Polsce.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Westinghouse Electric Company i Bechtel podpisały wczoraj umowę konsorcjum o współpracy w zakresie projektowania i budowy elektrowni.
Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).
Polecamy także:
- Zielona energia czy węgiel? Oto co chcą zmienić w energetyce partie polityczne
- Te projekty budowy reaktorów czekają na akceptację państwa. Wiceminister wskazał lokalizacje
- Budowa pierwszej elektrowni jądrowej z rządowymi gwarancjami. Jest uchwała o finansowaniu
- EDF wciąż zainteresowany budową reaktorów w Polsce. I nie chodzi tylko o elektrownię
- Banki rezygnują z finansowania atomu. Za to połowa inwestycji trafia na OZE